działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszym sposobem na prowadzenie firmy. Jej założenie i prowadzenie nie wymaga inwestycji. Do tego, za pomocą odpowiedniego wniosku, a także typu działalności, można otrzymać odpowiednie dofinansowanie na start. Księgowość również nie jest problemem, ponieważ istnieje wiele firm, które oferują usługi księgowe za małą opłatą miesięczną, a nawet część przedsiębiorców samemu prowadzi księgowość elektroniczną.

Poniżej podajemy najważniejsze etapy zakładania działalności gospodarczej.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest na pewno pomysł i rodzaj działalności jaką chcesz wykonywać. Form jakie masz do wyboru jest wiele i można je mnożyć nieskończenie, ponieważ wszystko tak naprawdę zależy od twoich umiejętności, możliwości, zakresu działalności i wielu innych czynników, które mają wpływ na rodzaj zakładanych działalności gospodarczych.
Należy także zrobić wstępne rozeznanie z zakresu tego, co jest aktualnie potrzebne na rynku, na jaką formę działalności jest największy popyt. Być może właśnie jedna z tych form odpowiada twoim możliwością i warto się na nią zdecydować. Następnie powinieneś zrobić wstępną analizę rynku, na który chcesz się dostać. Dowiedzieć się kto jest twoim głównym konkurentem na rynku, kto jest twoim odbiorcą oraz w jaki sposób możesz trafić do swoich klientów.działalność gospodarcza
Stwórz biznes plan, który pozwoli ci na usystematyzowanie wszystkiego, co wiesz, a także na zapisanie wszelkich celów i możliwości zarobkowych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ciągłe stawianie sobie nowych wyzwań i możliwości będzie cię napędzało do działania. Dzięki dokładnie sporządzonemu planowi na pewno niczego nie przeoczysz, a co więcej, znajdziesz szybsze i bardziej efektywne rozwiązania swoich problemów, które na pewno będą pojawiać się na samym początku zakładania działalności gospodarczej.

Krok po kroku formalnie

Kolejnym działaniem jest złożenie wniosku w postaci wypełnionego formularza CEIDG-1. Dokument można złożyć na cztery sposoby:

– osobiście, w urzędzie miasta lub gminy – listem poleconym (poświadczonym notarialnie) – elektronicznie, z użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikowanego – elektronicznie bez użycia bezpiecznego podpisu kwalifikowanego
Złożenie takiego wniosku jest bardzo szybkie, a najczęściej urzędnik wyjaśnia jeszcze nurtujące nas pytania i niepewności.

Numer NIP

Kolejnym krokiem jest nadanie numeru NIP, który jest numerem ewidencji podatkowej jednostek. Jeżeli wcześniej został ci on nadany na przykład z racji pracowania dla określonego pracodawcy czy pobierania stypendium, nie ulega on zmianie. Jeżeli natomiast nie posiadasz takiego numeru zostanie ci on nadany w tym samym Urzędzie Skarbowym.

REGON

Dodatkowo potrzebny będzie też numer REGON. Ten jest podstawą identyfikacji nie tylko w urzędzie skarbowym ale i w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jego nadanie następuje na podstawie danych z wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here