Urlop macierzyński

Kobiecie, która pracuje na etacie, posiadając umowę o pracę, przysługuje szereg uprawnień i udogodnień związanych z okresem urodzenia dziecka. Potocznie mówi się o urlopie macierzyńskim, jednak ile dokładnie on wynosi i w jakich sytuacjach może ubiegać się o jego przedłużenie? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się poniżej.

Urlop macierzyński

Kodeks z 17 czerwca 2013 roku zakłada 20 tygodni urlopu dla kobiety po urodzeniu jednego dziecka. Oczywiście, w przypadku urodzenia wieloraczków, urlop ten zostaje przedłużony od 31 do 37 tygodni. Istnieje oczywiście możliwość skorzystania z tego urlopu 6 tygodni przed datą porodu. Jednak w tym wypadku należy złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy wraz z oświadczeniem lekarskim o przewidywanej dacie porodu.
Istnieje także tzw. urlop rodzicielski, który jest urlopem nieobowiązkowym. Może z niego skorzystać również ojciec, czyli pracownik wychowujący dziecko. W pewnych wyjątkowych sytuacjach może on skorzystać również z urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński

To forma urlopu dodatkowego, nieobowiązkowego, który przysługuje matce, a także i ojcu w wymiarze 6 tygodni po urodzeniu jednego dziecka i w wymiarze 8 tygodniu przy urodzenia wieloraczków, czyli więcej niż jednego dziecka. Zarówno ojciec jak i matka mają prawo do dzielenia się tym urlopem. Aby dostać go w takiej formie należy złożyć wniosek do swojego pracodawcy w terminie do 14 dni przed rozpoczęciem pierwszego dnia planowanego urlopu.

Wynagrodzenie na czas urlopu macierzyńskiego

Przepisy obejmują 100 procent wynagrodzenia w wypadku urlopu półrocznego. W momencie, w którym pracownik będzie chciał przedłużyć swój urlop o kolejne pół roku, to w drugiej jego połowie otrzyma jedynie 60 procent wynagrodzenia. Jeżeli jednak od samego początku zdecyduje się na wzięcie urlopu rocznego to otrzyma przez cały okres jego trwania 80 procent wynagrodzenia.

Urlop macierzyński
Łączenie urlopu macierzyńskiego z pracą

Po 2013 roku pojawiła się możliwość łączenia urlopu macierzyńskiego z pracą. Zakłada ona pracowanie maksymalnie na pół etatu, a przy tym dostawanie połowy obowiązującego zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca zastrzega sobie jednak możliwość braku zgody na taką formę łączenia urlopu macierzyńskiego z pracą, ponieważ nie każdy rodzaj pracy można wykonywać w niepełnym wymiarze godzin. Zobowiązany jest w takim wypadku poinformować o tym swojego pracownika.
Należy pamiętać, że wzięcie urlopu macierzyńskiego pomimo tego, że jego pełny wymiar jest nieobowiązkowy, jest bardzo ważne dla rozwoju naszego dziecka. Właściwie czas, do którego dziecko powinno wychowywać się w stałym kontakcie z rodzicem wynosi do trzeciego roku życia. Kształtuje się wtedy aparat poznawczy dziecka, dlatego wszelki kontakt z matką czy z ojcem jest dla niego niezwykle ważny i ma ogromny wpływ na późniejszy rozwój osobowości i umiejętności dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here