Zabawki Montessori dla lepszego rozwoju dziecka

Zabawa to dla dziecka praca, twierdziła Maria Montessori, włoska lekarka, twórczyni i propagatorka metody wychowania i edukacji dzieci nazwanej od jej nazwiska. Innowacyjna metoda Montessori, całkowicie zmieniła sposób postrzegania wychowania dzieci w pierwszej połowie XX wieku. Maria Montessori położyła bowiem naciski na swobodny rozwój dziecka i danie mu wolności odkrywania świata wokół niego. To w najmłodszych latach swojego życia dziecko chłonie bowiem z niego najwięcej, co może zaważyć na jego dalszych losach, zainteresowaniach i pracy. Wspomniana na początku praca jest więc dla dziecka nie przymusem, ale swobodą odkrywania świata po swojemu, w której dorośli nie powinni przeszkadzać, ale bacznie i uważnie podążać za dzieckiem.

Metoda Montessori a zabawki odpowiednie dla dzieci

W metodzie Montessori główny nacisk został położony na specyficzne zabawki dla dzieci, dobrane dla nich odpowiednio do wieku. Ich głównymi cechami jest zachęcanie dzieci do aktywności, ćwiczenia motoryki oraz kreatywności. Nie ma wśród nich więc żadnych zabawek wykonujących coś za dzieci – grających, świecących i innego typu rozpraszaczy mechanicznych. Zamiast nich proponowane są zabawki stymulujące wyobraźnię dziecka, izolujące nadmiar bodźców poprzez stonowaną kolorystykę, realistyczne, które są dopasowane do dziecięcych rąk, ale naśladują sprzęty używane przez dorosłych, a także sensoryczne, tzn. kształtujące zmysły małego człowieka.

Zabawki Montessori według wieku dzieci

Zabawki Montessori dla niemowląt to na samym początku ruchome karuzele, mobile, zawieszane nad łóżeczkiem maluchów, stymulujące ich wzrok. Początkowo utrzymane w kontrastowych kolorach czarno-białych, dostrzegalnych z łatwością przez dzieci. Później, stosownie do wieku, w bardziej zróżnicowanych barwach lub z postaciami z holograficznego papieru. Zabawki dla lepszego rozwoju dziecka w wieku od 1 do 3 lat to sprzęty umożliwiające dziecku włączenie się powoli w świat codziennych obowiązków i praktycznych spraw. Dzieci w tym wieku uwielbiają zabawy sprzętami przypominającymi do złudzenia przedmioty używane przez dorosłych: sprzętem ogrodniczym czy domowym. Pasjonujące są dla nich różnego rodzaju pojemniki, z których mogą przelewać płyny lub przesypywać różnego rodzaju materiały, dlatego wśród zabawek Montessori dopasowanych do tego wieku znajdziemy mnóstwo praktycznych pojemników w różnych kształtach.

Wraz z upływem wieku, zabawki Montessori dla dzieci zaczynają być dobierane pod kątem ich indywidualnych, rozwijających się zainteresowań: pisania, czytania, liczenia czy geografii. Filcowe mapy, liczydła, figurki zwierząt – wszystkie tego typu zabawki pozwalają dzieciom odkrywać świat po swojemu, czyniąc z zabawy jednocześnie naukę.