Każdego roku w gospodarstwach agroturystycznych w południowym Tyrolu wakacje spędza blisko 300 tysięcy turystów. Czy polska wieś osiągnie już niebawem podobny wynik? Tego nie wiadomo, ale pewne jest, że wakacje na łonie natury są i u nas coraz bardziej popularne.

Chcemy wypoczywać

W czasach, w których panuje ciągły wyścig szczurów, mieszkańcy aglomeracji miejskich uciekają coraz częściej do zacisznych miejscowości, by właśnie tam naładować swoje akumulatory. Odprężenie i prawdziwy relaks może przynieść tylko wypoczynek na łonie natury.

Okazuje się, że typowo turystyczne kurorty, które od wielu sezonów przepełnione są żądnymi emocji wakacjuszami, nie robią już wrażenia na tych, którzy chcą cieszyć się prawdziwym wypoczynkiem. Tylko wieś pozwala znaleźć ukojenie.

Coraz lepsze warunki turystyczne

To nieprawda, że na terenach wiejskich nie ma atrakcji, którymi mogliby się zadowolić mieszkańcy wielkich miast. Rzeczywiście nie znajdziemy tam kina, wesołego miasteczka czy cyrku, ale wieś ma zupełnie inne walory.

Przepiękne krajobrazy, świeże powietrze, zagrody pełne zwierząt, ekologiczne jedzenie i całkowita swoboda to jej zalety. Co ciekawe, agroturystyka w Polsce przeżywa prężny rozwój. Pensjonaty oferują dokładnie ten sam poziom usług noclegowych, jaki znaleźć można w miastach. Ośrodki agroturystyczne zaskakują coraz częściej ciekawą ofertą różnorodnych atrakcji. Rodzinne ogniska, przejażdżki dorożkami, zbieranie ziół na okolicznych łąkach czy kąpiele w pobliskich jeziorach to tylko niektóre z nich.

Na co liczą rolnicy?

Polska wieś się zmienia i nie ulega to żadnej wątpliwości. Rolnicy stawiają już nie tylko na hodowlę bydła czy produktów roślinnych, ale właśnie agroturystykę. Wszystko za sprawą preferencyjnych warunków, na które mogą liczyć w ramach dotacji unijnych czy zobowiązań, jakim może być kredyt dla rolników.

Zmieniły się też warunki podatkowe. Organizacja kilku pokoi noclegowych we własnym gospodarstwie domowym nie jest uznawana za działalność hotelową. Dzięki temu na wynajmie takich miejsc rolnicy mogą sporo zarobić. Wystarczy na kolejne inwestycje i proponowanie turystom jeszcze lepszych warunków pobytu.

Statystyki, które napawają optymizmem

Kryteria unijne, jakie wyznaczają poziom świadczonych w gospodarstwach agroturystycznych usług, sprawiły, że jakość pobytu na wiejskich wakacjach znacznie wzrosła. Rolnicy mogą dzięki temu zarabiać więcej i to skłania ich do organizacji optymalnych warunków turystycznych.

Zarejestrowanych gospodarstw agroturystycznych jest w Polsce blisko 8 000 i liczba ta stale wzrasta. Biorąc pod uwagę fakt, że każdego roku nasz kraj odwiedza ponad 2 000 000 turystów, można spodziewać się, że wiele z nich wybierze właśnie taki rodzaj noclegu. Cudzoziemcy doceniają naszą kulturę i krajobrazy, a te jeszcze lepiej poznać mogą właśnie dzięki wakacjom na wsi. Takie miejsca doceniają zresztą sami obywatele Polski, którzy mają już dosyć wiecznego zgiełku i spalin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here