Co powinieneś wiedzieć o zdolności kredytowej

Zanim skierujesz swoje kroki do banku po kredyt powinieneś wiedzieć na co się przygotować.

Żaden bank nie kredytuje środków bez wcześniejszego prześwietlenia potencjalnego kredytobiorcy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że bank nie jest instytucją charytatywną i nie daje nam, a jedynie pożycza określone sumy pieniędzy. Co za tym idzie, pożyczone środki będziemy musieli oddać w określonych w umowie terminach. Wzięcie kredytu wiąże się także z koniecznością zapłaty odsetek. Po naszej stronie leży także konieczność poniesienia kosztów dodatkowych związanych z kredytem.

Co to jest zdolność kredytowa

W związku z tym, aby mieć pewność, że kredytobiorca zwróci pożyczone środki, bank weryfikuje jego zdolność kredytową https://habzafinanse.com.pl/zdolnosc-kredytowa/, czyli mówiąc dosłownie, zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Każdy bank chce bowiem mieć pewność, że stać będzie nas na spłatę kredytu, na który się decydujemy.

Jak bank bada naszą zdolność kredytową

Tak jak pewnie większość z nas przewiduje, istotny wpływ na zdolność kredytową ma nasza sytuacja finansowa. Oczywiście zaczniemy od dochodów. Istotne będzie zarówno ich źródło, jak i wysokość. Nie jest żadną tajemnicą, że banki najprzychylniej podchodzą do osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Kolejną ważną kwestią są koszty utrzymania. Bank zapyta więc o to ile miesięcznie wydajemy na utrzymanie. Będziemy musieli wskazać stałe koszty, które ponosimy, takie jak czynsz, opłaty za media, użytkowanie samochodu czy paliwo. Oprócz wydatków, mogą pojawić się także zobowiązania, czyli kwota aktualnego zadłużenia. Jeśli więc aktualnie spłacamy inne kredyty czy pożyczki, do miesięcznych kosztów zostaną doliczone także kwoty rat.

Jak już mówiliśmy na wstępie, zdolność kredytowa to zdolność do terminowej spłaty zobowiązania wraz z odsetkami. Zatem aby móc spłacić ratę kredytu, w naszym domowym budżecie muszą pozostać jakieś wolne środki, które możemy przeznaczyć np. na ten cel. Bank w celu weryfikacji naszej zdolności kredytowej, w kolejnym kroku porówna więc wysokość naszych przychodów z wydatkami i zobowiązaniami. Jeśli nasze dochody będą większe niż wydatki mamy szanse na kredyt w banku.

Poza naszą sytuacją finansową, dla banku istotne jest również to, czy należymy do grupy osób, które wywiązują się z zawartych umów i terminowo spłacają swoje zobowiązania. W tym celu bank potrzebuje informacji na temat naszego wieku, wykształcenia, stażu pracy, a także posiadanego majątku, stanu cywilnego oraz ilości osób, które znajdują się na naszym utrzymaniu. W tym momencie analizie poddana zostanie także nasz historia kredytowa. W ten sposób bank może sprawdzić jak teoria ma się do praktyki. Nasza historia kredytowa pokaże bowiem czy wywiązaliśmy się z wcześniejszych umów kredytów czy pożyczek, a także czy robiliśmy to terminowo, zgodnie z zawartą umową.

Aby sprawdzić naszą historię kredytową bank pobiera raport z BIK. Zanim udamy się po kredyt, my sami, również możemy pobrać na swój temat taki raport i mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy podczas wizyty w banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here