Czy warto korzystać z pomysłu gotowego na biznes

Rozkręcenie swojego biznesu jest sporym wyzwaniem. Znalezienie odpowiedniej branży, zaplanowanie całej koncepcji oraz opracowanie całego pomysłu na gospodarczą działalność nie należą do specjalnie najprostszych zadań. Dlatego niektóry się decydują na nieco łatwiejszą drogę – mowa o franczyzie. Czym jest biznes franczyzowy i czy z gotowego pomysłu na biznes warto skorzystać?

Franczyza – co to takiego?

Franczyza jest po prostu prowadzeniem własnej działalności gospodarczej na licencji pewnej znanej marki. System się opiera na współpracy pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą, którzy są niezależnymi zupełnie przedsiębiorcami.

Oferuje ją wiele firm z różnych dziedzin, od restauracji i barów, po sklepy odzieżowe oraz biura turystyczne.

W jaki sposób wybrać partnera biznesowego?

Podczas wyboru biznesowego partnera, a więc swojego franczyzodawcy, powinnaś zwrócić uwagę na kilka bardzo aspektów, które wpłyną na późniejszy rozwój oraz także prowadzenie naszego biznesu.

Musimy mieć świadomość, że im większa jest popularność danej marki, tym możemy liczyć na większą ilość klientów. Sprawdźmy dokładnie w jakiej kondycji finansowej znajduje się nasz potencjalny franczyzodawca. Bardzo ważne jest to jakie są nasze możliwości finansowe. Zależnie od branży wkład własny wynosić może od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jakie są koszty utrzymania miesięcznego działalności? Wkład własny to jedno, ale utrzymanie biznesu na bieżąco jest odrębną sprawą. Pamiętajmy, że żadna firma od razu nie przynosi zysków. Warto mieć na początek jakieś wolne środki. Koniecznie sprawdźmy jakie doświadczenie posiada konkretna marka? Jak dana marka w ogóle funkcjonuje na rynku?

Korzyści z franczyzy

Na pewno zaletą główną takiego modelu funkcjonowania na rynku jest mocne ograniczenie ryzyka. Kupujemy gotowy i sprawdzony pomysł na biznes, który już odniósł jakiś sukces. O wiele łatwiej jest o klientów, gdy nasza marka jest w pełni rozpoznawalna. Poza tym z uwagi na doświadczenie firmy, franczyzodawca się dzieli z partnerem nie tylko marką, ale również know-how. Cały czas w zasadzie franczyzobiorca liczyć może na opiekę, jak i także na szkolenie, które jest związane z prowadzeniem własnej działalności. W bardzo wielu branżach kapitał jest również niski stosunkowo porównując do rozpoczęcie biznesu własnego od zera, co niewątpliwie przyciąga wielu chętnych. Mając biznesowego partnera pod postacią dużej oraz znanej marki, to o wiele łatwiej uzyskać znacznie lepsze warunki z kontrahentami, jak i także dostawcami.

Portal branżowy Franczyza w Polsce – tutaj znajdziesz dodatkowe i aktualne informacje o rynku franczyzowym – sprawdź.
Na sam koniec powiedzmy sobie czy w ogóle warto korzystać z gotowych pomysłów na biznes? Chociaż dla wielu osób korzyści, które płyną z franczyzy są takie duże, że chcieliby od razu rozpocząć biznes, należy pamiętać, że nie dla każdego będzie to dobry wybór. Franczyza jest jednak biznesem jak każdy inny. Będzie od nas wymagał pracy i chociaż znacznie mniejsze, będzie nadal stanowić zagrożenie bezpośrednio dla franczyzobiorcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here