Wielu rodziców zastanawia się czy posyłanie małego dziecka na zajęcia językowe to dobry pomysł. Ta kwestia nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od predyspozycji dziecka. Najmłodsi nie mają jednakowego tempa rozwoju, a także nie każdemu spodobają się zajęcia językowe. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować – wiele dzieci wręcz je uwielbia!

Kiedy zacząć?

W Polsce najczęściej zajęcia językowe są realizowane od podstawówki i to właśnie wtedy większość kilkulatków ma swoją pierwszą styczność z językiem obcym. Jest jednak pewna grupa rodziców, którzy organizują swoim dzieciom naukę języka obcego już w przedszkolu. Naszym zdaniem to bardzo dobre podejście, które niesie ze sobą właściwie same dobre efekty.

Jaki język?

Warto również zadać sobie pytanie: na jaki język postawić. Pierwszym, oczywistym wyborem wydaje się być język angielski – jest on w końcu najważniejszym językiem na świecie. Drugim z nich, zwłaszcza jeśli mieszkamy blisko zachodniej granicy Polski, jest język niemiecki. Opanowanie go w wysokim stopniu pozwala na podjęcie pracy u naszych zachodnich sąsiadów, lub nawet studiowanie na którymś z tamtejszych uniwersytetów.

Jak wygląda nauka i czym owocuje w przyszłości?

1. Nauka poprzez zabawę, zabawa poprzez naukę

Właśnie w taki sposób są prowadzone zajęcia dla najmłodszych. Głównymi pomocami naukowymi są gry i zabawy. Wspólne śpiewanie piosenek w obcym języku, a także nauka wierszyków to jedne z najlepszych metod do zapoznania maluchów z językiem obcym. Kontynuacją zorganizowanych zajęć w przedszkolu lub szkole mogą być bajki i piosenki, które dziecko ogląda i słucha w domu.

2. Akcent

Nastolatkowie, którzy rozpoczęli naukę języków już we wczesnych latach swojego życia mają znacznie większą swobodę mówienia. Nawet jeśli nie są najlepszymi uczniami w klasie to mają taką przewagę, że ich wypowiedzi są dość naturalne i brzmią tak jak powinny. Obcując z językiem obcym od najmłodszych lat mieli okazję osłuchać i oswoić się z jego brzmieniem oraz sposobem wymowy.

3. Lepsze wyniki w nauce

Badania wskazują jasno na zależność między nauką języka obcego, a wynikami w nauce. Nawet krótki czas w tygodniu poświęcony na edukację językową sprawia, że odnosimy większe sukcesy w szkole. Bezpośrednio oddziałuje to na wyniki ważnych egzaminów, które decydują o dalszej edukacji.

Co dotyczy rodziców?

Oczywiście to w głównej mierze od rodziców zależy czy ich dziecko podejmie naukę języka obcego wcześniej niż przewiduje to system szkolnictwa. Warto rozważyć taką ewentualność, ponieważ to świetna inwestycja w przyszłość.

Poza zapewnieniem dziecku zajęć należy je wspierać w wykonywaniu działań. Jeśli znamy język obcy to mamy ułatwione zadanie, ponieważ również możemy pomóc mu w nauce. Jednakże nie znając tego języka także musimy wspierać naszą pociechę i motywować ją do działania. Cieszmy się razem z nią każdym, nawet najmniejszym sukcesem i odpowiednio wynagradzajmy wysiłek włożony w naukę.

Może część z czytających to rodziców zastanawia się czy nie jest za późno, aby ich dziecku zorganizować dodatkowe lekcje językowe. Nie jest! Na to nigdy nie jest za późno! Jeśli wasze dziecko ma około 10-15 lat to na pewno pomoże mu to w nauce, a także poprawi wyniki egzaminów. Z kolei wykupienie jakiegoś kursu językowego dla starszego nastolatka to inwestycja w jego przyszłość i karierę zawodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here