Dlaczego język angielski jest łatwy?

Język angielski stał się na tyle powszechny, że zazwyczaj nawet nie zastanawiamy się nad jego poziomem trudności. Słyszymy go w filmach, piosenkach czy na zagranicznych wakacjach – w ten sposób łatwo się z nim osłuchać. Czy jest on jednak łatwy? Bez wątpienia język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Nie tylko sprawia trudność obcokrajowcom, ale też samym Polakom. Możliwe, że jest to jeden z powodów, dla których stosunkowo łatwo przychodzi nam przyswajanie obcych języków. Do niezwykle prostych w nauce zalicza się angielski. Co sprawia, że uczymy się go z łatwością?

Język angielski stał się na tyle powszechny, że zazwyczaj nawet nie zastanawiamy się nad jego poziomem trudności. Słyszymy go w filmach, piosenkach czy na zagranicznych wakacjach – w ten sposób łatwo się z nim osłuchać. Czy jest on jednak łatwy?

Bez wątpienia język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Nie tylko sprawia trudność obcokrajowcom, ale też samym Polakom. Możliwe, że jest to jeden z powodów, dla których stosunkowo łatwo przychodzi nam przyswajanie obcych języków. Do niezwykle prostych w nauce zalicza się angielski. Co sprawia, że uczymy się go z łatwością?

Proste i logiczne struktury gramatyczne

Zacznijmy od angielskiego alfabetu, który w swoim składzie ma mniej liter niż polski. Przede wszystkim jest pozbawiony naszych znaków diakrytycznych, takich jak ,,ó” czy ,,ę”. Ma zatem 26 liter, których wymowa nie stanowi problemu.

Drugą kwestią, która wpływa na poziom trudności języka, jest ilość i złożoność czasów gramatycznych. W języku angielskim znajdziemy ich aż dwanaście. Dla porównania, w naszej rodzimej mowie wyróżniamy trzy – przeszły, teraźniejszy i przyszły. Mogłoby się zatem wydawać, iż w tej kwestii angielski może sprawiać trudności. Czasy te są jednak niezwykle logiczne, a wyjątki łatwe do zapamiętania.

Brak deklinacji

W przeciwieństwie do języka polskiego, w angielskim deklinacja nie występuje. Oznacza to, że rzeczowniki, przymiotniki czy liczebniki nie odmieniają się przez przypadki. Obcokrajowcom uczącym się języka polskiego najwięcej trudności sprawiają koniugacja i deklinacja.

Prosta koniugacja

Analizując prosty przykład czasownika “cook” (gotować) możemy zauważyć, że w czasie przeszłym  po polsku wyróżniamy wiele form:

gotowałem, gotowałeś, gotowałaś, gotował, gotowaliśmy, gotowali, gotowały itd.

W języku angielskim obowiązuje tylko jedna forma przeszła “cooked”.

Wszystkie formy we wszystkich czasach to dla tego czasownika: cook, cooks, cooked, cooking.

Dzięki temu nie trzeba uczyć się tak wielu słówek!

Jak zacząć naukę angielskiego?

Po pierwsze postaw na lekcje indywidualne. Jeśli masz doświadczenia ze szkołami językowymi, które organizują zajęcia grupowe, od razu zobaczysz różnicę w efektywności zajęć z lektorem w formule 1 na 1. Lektorzy polscy lub native speakerzy pomogą Ci zrozumieć struktury języka angielskiego w znacznie szybszym tempie niż podczas lekcji w grupie. Znajdź odpowiedniego nauczyciela i wspólnie dostosujcie poziom zajęć do Twoich potrzeb.

Jeśli chcesz mieć możliwość sprawdzenia różnych lektorów, polecamy zapoznanie się z platformą językową Tutlo. W Tutlo native speakerzy i polscy lektorzy dostępni są na żądanie, więc nie musisz wcześniej umawiać się na zajęcia. Po prostu logujesz się na platformę i łączysz z jednym z nauczycieli. Dzięki temu oszczędzasz czas i nie musisz martwić się, że któreś zajęcia przepadną Ci w razie choroby czy wyjazdu. Jeśli wolisz uczyć się języka systematycznie w określonych dniach i godzinach, to oczywiście możesz wypracować również taki system i wybrać, kiedy chcesz łączyć się z lektorami. Elastyczność platformy Tutlo oferuje Ci naprawdę mnóstwo możliwości.

To co, kiedy zaczynasz naukę angielskiego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here