Nie potrafisz znaleźć swojego dowodu osobistego? A może twoje dokumenty zostały skradzione? Nie zwlekaj, ale już teraz zgłoś zagubienie lub kradzież dowodu. W przeciwnym przypadku możesz narazić się na spore problemy!

Dowód osobisty jest naszym głównym dokumentem – na jego podstawie dokonujemy weryfikacji tożsamości. Używamy go w wielu różnych sytuacjach, między innymi przy kontaktach z urzędami, policją, również na poczcie, aby wspomnieć tylko o niektórych jego zastosowaniach. Dowód osobisty może być też podstawą do zawierania różnych umów, na przykład w bankach i firmach pozabankowych i to właśnie tutaj tkwi główne zagrożenie.

Dzisiaj pożyczkę możemy wziąć szybko i wygodnie również przez internet lub przez telefon, jak na przykład w firmie KredytOK.pl. Dla oszustów to duże pole działania, ponieważ mogą oni starać się wykorzystać dowód do wzięcia na nas pożyczki. Gdy w porę nie zastrzeżemy naszego dokumentu, taka pożyczka może być udzielona i to my będziemy wskazani w umowie jako pożyczkobiorcy. Oczywiście, w takich przypadkach sprawa trafia do sądu i prawo staje po stronie obywatela, ale najlepiej takich przypadków się wystrzegać.

Gdzie zgłosić zagubienie lub kradzież dowodu?

Jeśli dowód zgubimy i nie potrafimy go znaleźć, powinniśmy od razu zgłosić ten fakt do kilku instytucji. Przede wszystkim należy udać się do lokalnego Urzędu Gminy – nie musi być to urząd, który wydał dowód, ale dowolny, aby tam dokonać jego zastrzeżenia w odpowiednich bazach. Także warto udać się do najbliższego banku, by tam także poinformować o zagubieniu dokumentu tożsamości – również ta informacja zostanie zapisana w bazach.

Wtedy, gdy dowód został nam skradziony, powinniśmy jeszcze odwiedzić policję. Najlepiej zrobić to w pierwszej kolejności. Zgłosimy wówczas kradzież i będziemy mogli otrzymać dokumenty potwierdzające zdarzenie. Pomogą nam one w kontaktach z innymi instytucjami i będą naszym tymczasowym dowodem tożsamości.

O zgłaszaniu kradzieży lub zagubienia dowodu osobistego przypomina firma pożyczkowa KredytOK.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here