Hot desking

W większości firm, każdy z pracowników ma przypisane swoje miejsce pracy. Dzięki temu może w nim trzymać swoje rzeczy prywatne i w ten sposób stworzyć namiastkę prywatności w biurze. Jest to tradycyjne rozwiązanie. W dzisiejszych czasach, czymś nowym jest zjawisko takie jak hot desking. Na czym polega? Pracownik może codziennie pracować w zupełnie innym miejscu, wśród innych osób.

Czym jest hot desking?

Hot desking polega na zorganizowaniu przestrzeni do pracy w taki sposób, żeby była ona dopasowana do różnych zadań i stylu wykonywanych czynności. Według jego założeń w firmie powinno być kilka pomieszczeń, na przykład takich jak sala konferencyjna, sala z biurkami bez komputerów oraz sala z komputerami i innymi sprzętem. Każde stanowisko pracy powinno być zajmowane przez innego pracownika, z różnych działów lub przedsiębiorstwa. Dzięki temu każdego dnia tygodnia, mamy możliwość pracy w innym miejscu, z innymi ludźmi.

Przeczytaj też: http://www.ruszglowa.pl/czy-warto-rozwiazac-umowe-za-porozumieniem-stron/

Zalety oraz wady hot desking’u

Hot desking to idealne rozwiązanie dla firm, które działają w branży technologicznej oraz lubią elastyczne formy zatrudnienia. W przypadku, gdy pracownicy chcą oraz mogą pracować zdalnie z domu lub ulubionej kawiarni, dochodzi do takiej sytuacji, że część stanowisk stoi pusta. Dzięki mniejszej liczbie stanowisk możemy ograniczyć koszty i w dobry sposób wykorzystać przestrzeń biurową.

Kolejna zaleta hot desking’u to szansa na nowe znajomości, poznajemy pozostałych ludzi, którzy pracują w tej samej firmie, ale w innym dziale. Takie rozwiązanie umożliwia wymianę spostrzeżeń oraz pomysłów.

Do wad hot desking’u należy chociażby to, że takie rozwiązanie nie jest uniwersalne. Nie może zostać wprowadzone w każdej firmie. Jeżeli w naszym przedsiębiorstwie większość pracowników posiada obowiązki, które wymagają sporządzania dokumentów w formie papierowej, spotkań z klientami lub pracy w konkretnych godzinach, nie możemy wprowadzić hot desking’u. Lepiej żeby każdy miał swoje miejsce pracy.

Wprowadzenie do firmy hot desking’u, mimo że ulepsza relację wpółpracowników, zwiększa ich kreatywność i zmniejsza monotonność, to może nie dawać za to poczucia bezpieczeństwa. Pracownik, który w firmie nie ma swojego miejsca pracy może poczuć się zagubiony i przytłoczony ciągłymi zmianami.

Źródło: https://www.parales.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here