70% osób zdaje sobie sprawę z tego, że należy regularnie oszczędzać. W praktyce robi to jednak tylko połowa z nas. Nasze oszczędności w porównaniu ze zgromadzonymi środkami innych mieszkańców Europy nie są jednak powodem do dumy. Ci, którym udaje się gromadzić jakiekolwiek „zaskórniaki”, przyznają, że wartość oszczędności nie przewyższa dwu krotności ich pensji. Świadomość dotycząca pomnażania pieniędzy też jest w przypadku Polaków niewielka.

System oszczędzania

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że stabilna sytuacja finansowa gospodarstw domowych to taka, dzięki której udaje się odłożyć średnio 10% miesięcznego wynagrodzenia. Sami Polacy przyznają jednak, że najczęściej mogą odłożyć jedynie 100 złotych.

Boimy się pomnażać nasze środki. Podczas gdy takie strategie inwestycyjne wdraża nawet 70% Niemców, tylko niecałe 30% Polaków decyduje się lokować zgromadzone środki w instrumenty, dzięki którym udaje się zarabiać. Jeśli już inwestujemy, to są to raczej inwestycje krótkoterminowe i takie, w które lokujemy niewielkie pieniądze. Chcemy przy tym zarabiać bez ryzyka utraty wniesionego kapitału i szybko.

Bezpieczne formy inwestowania

Polacy najchętniej otwierają konta oszczędnościowe i zakładają lokaty bankowe. To najbezpieczniejsze formy lokowania środków, dzięki którym nasze pieniądze zostają pomnażane. Zysk pochodzi w obu przypadkach z oprocentowania – to odsetki są naszym zarobkiem. W przypadku obu instrumentów nie istnieje ryzyko utraty wniesionego kapitału. Nie spełniając warunków umowy, można jedynie stracić wypracowane odsetki.

Jak zarobić szybko i pewnie?

Konta oszczędnościowe, które tak chętnie zakładamy, dają nam gwarancje zarobku, ale trzeba pamiętać, że nie będzie on duży. Wiele zależy od wartości ulokowanych na takim koncie środków oraz od tego, czy klient banku tymi środkami dysponuje. Może okazać się, że traci wtedy część wypracowanych odsetek. Zakładając konto oszczędnościowe, należy zwracać uwagę na warunki podpisywanej umowy. Najlepsze są te, które gwarantują odsetki nawet po wypłacie kapitału.

Lokata bankowa jest zaś najpopularniejszą formą inwestowania, zgodnie z którą „zamraża” się określoną kwotę kapitału. W danym okresie bank może tymi środkami dowolnie dysponować, a w zamian oferuje korzystne oprocentowanie. To właśnie odsetki są zarobkiem dla inwestora. Inwestor może stracić ich część, jeśli zdecyduje się zamknąć lokatę przed terminem obowiązującym w umowie.

Czas inwestycji

Polacy nie lubią powierzać swoich oszczędności osobom trzecim. Nie zawsze mogą też przeznaczyć określoną sumę gotówki na inwestycje w długim okresie bez zaburzania kondycji domowego budżetu. Właśnie dlatego najczęściej wybierane są inwestycje krótkoterminowe, takie jak lokata na 3 miesiące. Wolimy zarobić mniej, ale za to bez ryzyka i szybko.

Jeśli decydujemy się na otwarcie konta oszczędnościowego, to raczej pomnażanie naszych oszczędności przebiegać będzie systematycznie i długoterminowo. W przypadku lokat możemy decydować się na szybkie i pewne inwestycje. Do wyboru mamy lokaty kilkudniowe albo miesięczne. Najczęściej wybierana jest lokata na 3 miesiące, 6 miesięcy lub maksymalnie rok. Przeznaczamy na ten cel nie więcej niż 10 000 złotych. Trzeba przy tym zaznaczyć, że im więcej środków zdecydujemy się „zamrozić”, tym na większe zyski możemy liczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here