Każde urządzenie elektryczne w domu do swojego funkcjonowania potrzebuje dostępu do prądu. Ten można pozyskiwać na różne sposoby. Najczęściej jest to po prostu dostęp do sieci energetycznej. Prąd można jednak pozyskiwać samodzielnie. Mowa tu o własnej instalacji fotowoltaicznej.
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Instalacje fotowoltaiczne składają się z całego zespołu różnego rodzaju urządzeń. Najważniejszym jednak elementem każdej instalacji są panele fotowoltaiczne. Instalowane są one najczęściej na dachach budynków lub na gruncie przy domu. Drugim istotnym elementem jest inwenter. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny, czyli ten który dostępny jest w gniazdkach.
Rodzaje instalacji fotowoltaicznej
Instalacje fotowoltaiczne działać mogą na dwa sposoby. Mogą działać one w systemie on-grid lub w systemie off-grid. W pierwszym przypadku instalacja zintegrowana jest z siecią elektroenergetyczną. Pozyskiwana energia elektryczna zużywana jest na bieżąco, a powstałe nadwyżki przekazywane są do zakładu energetycznego. Inaczej jest w przypadku instalacji off-grid. Nie jest ona podłączona do sieci. Oznacza to, że wytworzona energia magazynowana jest w akumulatorach.
Zasada działania instalacji fotowoltaicznej
Sama zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest bardzo prosta. Na panele fotowoltaiczne padają promienie słoneczne, które zamieniane są w czystą energię. Promienie słoneczne, które padają na panele fotowoltaiczne zamieniane są na energię elektryczną. Energia, która w taki sposób powstaje trafia do falownika, a tam zamieniana jest w prąd zmienny, z którego można normalnie korzystać w domu podłączając różnego rodzaju urządzenia elektryczne do gniazdka.
Koszty instalacji fotowoltaicznej
Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na własną produkcję prądu. Wiele osób zastanawia się jednak ile takie rozwiązanie kosztuje i czy rzeczywiście jest opłacalne. Odpowiedzieć brzmi: tak. Sam koszt instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od jej wielkości. Ta dopasowana powinna być do konkretnych potrzeb. Od tego jak dużo prądu potrzebuje się do codziennego funkcjonowania zależy wielkość instalacji. Jeśli dopasowane to zostanie w sposób właściwy to można być pewnym, że inwestycja ta zwróci się w bardzo krótkim czasie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.