Jak wybrać kierunek studiów

Matura za pasem i już niedługo termin składania aplikacji na studia a ty wciąż nie wiesz jak wybrać kierunek studiów? Po głowie chodzi ci kilka pomysłów, ale nie wiesz, który z nich może być dla ciebie odpowiednio opłacalny i odpowiedni? Dodatkowo czujesz presję ze strony rodziców, aby wybrać najbardziej „przyszłościowy” kierunek studiów? W tym artykule odpowiemy na wszelkie nurtujące cię pytania dotyczące tego jak wybrać kierunek studiów, który z nich będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni i jak się za to wziąć.

ZAINTERESOWANIA PRZEDE WSZYSTKIM

Zastanów się co naprawdę cię interesuje i staraj się za tym podążać. Możliwe, że brzmi to bardzo banalnie, ale właśnie taka porada jest najlepsza. Zastanów się jakie są twoje zainteresowania i co lubisz robić, co sprawia ci przyjemność, a później wybierz odpowiadający temu kierunek studiów. Musisz wziąć pod uwagę, że studia to optymalnie pięć lat ciężkiej nauki, dlatego na pewno nie chcesz spędzić ich na uczeniu się czegoś, co nie będzie sprawiać ci przyjemności. Oczywiście, jest tzw. baza „kierunków przyszłościowych”, które cieszą się dużym pokryciem w późniejszej pracy, ale na pewno nie są to jedyne kierunki, które dadzą ci zatrudnienie.

DOWIEDZ SIĘ JAK NAJWIĘCEJ NA TEMAT UCZELNI, DO KTÓREJ CHCESZ APLIKOWAĆ

Możliwe, że sam wybór uczelni lub miejsca do studiowania jest dla ciebie problem. Nie ma się zatem co dziwić, ponieważ samo miejsce rzeczywiście może nauczyć cię wielu rzeczy. Przede wszystkim to miejsce i ludzie wokół ciebie wpływają na kształtowanie się twojej osobowości. Zastanów się zatem gdzie może być potencjalnie najwięcej miejsc pracy po kierunku, na który chcesz aplikować. Możliwe, że będziesz musiał przeprowadzić się do dużego miasta, gdzie koszt utrzymania jest na pewno większy. Zastanów się zatem nad tym i czy jesteś w stanie utrzymać się tam.Jak wybrać kierunek studiów
Jeśli rozważasz kilka alternatywnych opcji, dowiedz się jakiego rodzaju pracę możesz wykonywać po tych studiach. Porozmawiaj z kimś, kto rzeczywiście pracuje w takim zawodzie. Możliwe, że odpowiesz sobie na wiele interesujących cię pytań.
Ważna jest również uczelnia, na którą się wybierasz. I to co na pewno ci się przyda to udział w Dniach Otwartych uczelni. Tam będziesz miał okazję do porozmawiania ze studentami i dowiedzenia się jak dany kierunek wygląda w praktyce, a także z nauczycielami i absolwentami. Na pewno poznasz również osoby, które tak samo jak ty zastanawiają się jak wybrać kierunek studiów. Zatem pytaj, szukaj, dowiaduj się. Pamiętaj jednak, że nie jest to decyzja na całe życie. Kierunek studiów możesz zawsze zmienić zaraz po pierwszym roku, ale nie bój się spróbować.

PODSUMOWANIE

Nie ma zatem idealnej odpowiedzi na to jaki kierunek studiów wybrać. To kwestia bardzo indywidualna. Mamy nadzieję, że ten artykuł, choć niezbyt praktyczny, pomoże rozwikłać kilka zagadek i przyczyni się do polepszenia twojej przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here