Paczka – to pojęcie, z którym zaznajomiony jest już praktycznie każdy z nas. Wysyłamy często paczki, odbieramy je – to rzecz całkowicie dla nas naturalna. W końcu żyjemy w XXI wieku – tu rozwój technologiczny, handlowy, obecność Internetu pozwalają nam dokonywać zakupów w różnych miejscach i krajach, nie wychodząc z domu, sprzedawać wiele rzeczy, itd.

Adresowanie paczki problemem?

Skoro jest to dla nas tak powszechna czynność, to powinniśmy wiedzieć absolutnie wszystko na jej temat. Jednak tak nie do końca jest. Przede wszystkim bowiem, jak to jest często z rzeczami codziennymi, gubimy się dość w szczegółach. W związku z tym okazuje się, że nadanie paczki wcale nie jest takie proste, jak powszechnie się sądzi. Wiele osób bowiem całkowicie źle adresuje paczkę! Warto zatem przeczytać ten artykuł – dowiemy się z niego, jak prawidłowo adresować paczki!

Krok pierwszy – dane nadawcy

Wydawać by się mogło to proste, a jednak bardzo wiele osób po wpisaniu danych odbiorcy usiłuje nadać przesyłkę zapominając o podaniu swoich danych jako nadawcy. Jak to uczynić? Trzeba w lewym górnym rogu napisać swoje imię i nazwisko, tudzież nazwę firmy i adres. Warto podkreślić, że najlepiej jest to uczynić wodoodpornym markerem kontrastującym z kolorem koperty bądź opakowania. Oczywiście dane muszą być napisane czytelnie!!

Co jednak zrobić w przypadku, gdy posiadamy już jakiś wydruk systemowy np. list przewozowy? Wówczas naklejamy do dokładnie w lewy górny róg. Pamiętajmy o tym, by przykleić go tak, aby nie odpadł w trakcie transportu. Jeśli jest to zwykła kartka papieru, wskazane jest włożenie ją w folię, która będzie zapobiegać zamoknięciu dokumentu. Pamiętajmy jeszcze o tym, że na liście przewozowym nie można dopisywać własnoręcznie żadnych informacji.

Warto jeszcze dokładnie opisać, jakie dane nadawcy musimy podać. A zatem będą imię i nazwisko nadawcy albo nazwa firmę oraz bardzo dokładny adres, czyli nazwa ulicy, numer domu, bloku, posesji, lokalu czy mieszkania, kod pocztowy, miejscowość. Należy także podać swój
numer telefonu, adres e-mail a jeśli są to przesyłki międzynarodowe to kraj! Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że pod ten adres przybędzie kurier, aby odebrać przesyłkę!

Krok drugi – dane adresata

Pamiętajmy także o podaniu pełnych i dokładnych danych adresata. Jakie to będą zatem informacje? Otóż na pewno musimy podać imię i nazwisko adresata a opcjonalnie nazwę firmy a potem jego dokładny adres, czyli ulicę, numer domu, bloku, posesji, lokalu/mieszkania, kod pocztowy, miejscowość. Wskazane jest także podanie obok numeru telefonu, adresu e-mail. Jeśli jest to przesyłka zagraniczna to dodatkowo wymagane jest podanie kraju, co jest zresztą dość oczywiste.

Pamiętajmy o tym, żeby dane te umieścić w prawym dolnym rogu. Podobnie jak wcześniej warto w tym celu użyć wodoodpornego markera oraz takiego, którego kolor będzie bardzo kontrastował opakowaniem albo kopertą. Co więcej? Oczywiście wszystkie dane muszą być napisane dokładnie i czytelnie. sprawdźmy także ich poprawność. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego pozornie drobnego faktu, że jakość podanych danych wpływa na terminowość i szybkość dostarczenia przesyłki.

Krok trzeci – sprawdzenie poprawności danych oraz informacje dodatkowe

Na końcu warto jeszcze raz sprawdzić, czy wszystkie wprowadzone przez nas dane na pewno są poprawne. Jeśli coś podamy nie tak, jak trzeba to paczka wróci do nas albo gorzej – po prostu się gdzieś zagubi. Warto to mieć na uwadze – niepotrzebne przecież nam są dodatkowe problemy.

Warto także zastanowić się, czy nie musimy podać jakichkolwiek informacji dodatkowych. Czasem bowiem wymagane jest podanie np. tego, że paczka ma być oddana w recepcji, jeśli kurier dostarcza ją do jakiejś instytucji. Spróbujmy się wcielić na chwilę w rolę kuriera i pod tym kątem sprawdźmy, czy na pewno wszelkie dane podane są w konkretny i jasny sposób i czy jako kurierzy wiedzielibyśmy od kogo odebrać przesyłkę, kiedy to zrobić, jak i kiedy ją dostarczyć oraz kto jest uprawniony do odbioru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here