Własna działalność gospodarcza to świetna alternatywa dla tych, którzy mają dosyć pracy w stałych godzinach czy na etacie w dużej firmie. Pracując w ramach działalności gospodarczej pracujesz sam dla siebie, co dodatkowo wiążę się z odpowiednimi umiejętnościami planowania czasu, silną osobowością, a także poczuciem ogromnej samodyscypliny. Fleksyjność, którą daje taka praca ma jednak wiele zalet związanych z własnym planowaniem pracy. Zależnie od tego, czego będziesz potrzebował by pracować, pracę możesz de facto wykonywać gdziekolwiek. Zatem jak założyć własną działalność gospodarczą?
PIERWSZE KROKI, CZYLI PIERWSZE FORMALNOŚC
Po zdecydowaniu czym chcesz się zajmować, warto zrobić pierwszy krok. Na rynek można wejść właściwie z każdym pomysłem, wystarczy jedynie odrobina zaangażowania i kreatywności związana z wyborem typu działalności.
Pierwszorzędnie zatem należy uzupełnić wniosek i złożyć go do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można tego dokonać elektronicznie lub tradycyjnie – przez złożenie dokumentu w urzędzie gminy. Aby firma znalazła się w rejestrze CEIDG, należy znać i podać: adres firmy, NIP, PESEL, kod działalności składający się z pięciu znaków ułożonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności, adres mailowy, numer telefonu kontaktowego, rodzaj opodatkowania, datę rozpoczęcia działalności, dane rachunków bankowych. Po złożeniu takiego wniosku, można zacząć pracować.
FORMY OPODATKOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Początkujący przedsiębiorca ma do wyboru cztery formy opodatkowania. A są to: opodatkowanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej – 18%, 32% – tej formy nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, ponieważ jest ona przyznawana automatycznie; opodatkowanie według jednolitej stawki podatku 19% – należy o takiej formie powiadomić urząd skarbowy, zaletą jest brak zmiany stawki niezależnie od dochodu; ryczałt od przychodów ewidencjowanych – podatek opłaca się jedynie od przychodu; karta podatkowa – opcja tylko dla osoby, która nie korzysta z usług innych firm, współmałżonek nie prowadzi takiej samej działalności oraz nie zatrudnia pracowników w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
KONTO BANKOWE
Na sam koniec nie należy oczywiście zapomnieć o założeniu konta w ramach swojej działalności gospodarczej. Oczywiście, jednoosobowa działalność gospodarcza to forma działalności, w której nie ma obowiązku zakładania osobnego konta, jednak ze względów formalnych wydaje się to dobrym pomysłem. Prywatne pieniądze przedsiębiorcy nie wymieszają się z pieniędzmi firmowymi, co znacznie ułatwi sprawę podczas rozliczania.
PIECZĄTKA
W większości banków już podczas zakładania konta firmowego wymagana jest pieczątka, dlatego najlepiej jest uporać się z tym wcześniej. Nazwa firmy powinna być oczywiście nie za długa, związana z zakresem twoich usług, a także błyskotliwa i zapadająca w pamięć. Co do logo – powinno być przede wszystkim odpowiednio czytelne i interesujące.