Jaki zawód wybrać

Na szczęście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zawodów jest tak wiele, że właściwie każdy może zajmować się tym, co jest dla niego odpowiednie. Przede wszystkim należy kierować się swoimi zainteresowaniami. W poniższym artykule przedstawiamy wiele wskazówek, dzięki którym na pewno dowiesz się jaki może być twój wymarzony zawód i w jaki sposób go wybrać.

1. ZAINTERESOWANIA

Przede wszystkim, zastanów się jakie są twoje zainteresowania. Co naprawdę sprawia ci przyjemność i co chciałbyś robić. Możliwe, że to, co wcześniej wydało ci się jedynie hobby czy zainteresowaniami „poza godzinami” jest w jakiś stopniu spokrewnione z konkretnym zawodem, który możesz wykonywać. Nie ma co zastanawiam się jakie zawody mają obecnie „wzięcie” i są na topie. Najważniejsze jest to, co ty czujesz, że będzie dla ciebie najlepsze. Oczywiście jest określony spis zawodów, w których jest największe zapotrzebowanie. Do takich branży należą między innymi branża IT, marketing czy finanse i rachunkowość. Nie znaczy to jednak, że tylko w tym obszarze jesteś w stanie znaleźć pracę. Jeśli będziesz dobry, to każdy wymyślony przez ciebie zawód będzie możliwy do spełnienia.Jaki zawód wybrać

2. MOCNE STRONY!

Tak i właśnie! Zastanów się jakie są twoje mocne strony. W czym jesteś dobry, a co zawsze nie szło ci najlepiej. Możliwe, że właśnie w taki sposób znajdziesz dla siebie wymarzony zawód. Jeżeli twoją mocną stroną zawsze były przedmioty humanistyczne i posiadasz lekkie pióro, to może warto się zastanowić nad pisaniem i życiem z tego. To również może być zawód. Jeżeli zawsze byłeś świetnym leaderem to możliwe, że właśnie zarządzanie w firmie będzie dla ciebie odpowiednim zawodem.

3. ZORIENTUJ SIĘ, CO CIĘ CZEKA

To jest jedna z najważniejszych rad, która zawsze pojawia się przy zadawaniu sobie pytania jaki zawód wybrać. Postaraj się poznać kogoś, kto właśnie wykonuje wymarzony przez ciebie zawód. Dowiedz się w jaki sposób on tego dokonał – w jakim zakresie musiał się edukować, co było dla niego problemem, a co mu sprzyjało. Pomimo tego, że każda droga jest inna, możliwe, że po takiej rozmowie odpowiesz sobie na wiele nurtujących cię pytań. Dowiedz się jakie są „widełki” zarobków w tym zawodzie, jakie są dobre, a także złe strony jego wykonywania. Pytaj, a na pewno nie zabłądzisz!

4. TESTY PREFERENCJI ZAWODOWYCH

Jeżeli jednak nie jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na żadne z pytań dotyczących zainteresowań i twoich mocnych stron i wciąż nie wiesz jaki zawód wybrać, zainteresuj się testami preferencji zawodowych. To świetny sposób nie tylko na testowe dowiedzenie się jakie są twoje predyspozycje, ale również świetna okazja do rozmowy z doradcami zawodowymi, którzy właśnie takie testy przeprowadzają. Za pomocą kilku pytań, dowiesz się jakie są twoje mocne strony, do jakiego zawodu masz predyspozycje. Nie traktuj tego oczywiście jako pewnik, ale na pewno okaże się być to świetną wskazówką!

Pomyśl o zawodzie programisty. Nie musisz mieć wykształcenia zapisz sie na kurs już dziś. Wejdź na https://sdacademy.pl/kursy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here