Jakie studia wybrać

Studia to najważniejszy czas w życiu każdego człowieka. W tym czasie kształtują się zainteresowania i możliwości związane z podjęciem dalszej pracy. Wybór kierunku studiów jest niezwykle ważny, zważywszy na wielość możliwości, jakie otwierają się przed nami pod ich zakończeniu. Zastanowimy się dzisiaj zatem jakie studia wybrać aby były one związane nie tylko za zainteresowaniami, ale także wiedza związana z ich skończeniem, a także umiejętności były przydatne i odpowiednio cenione na rynku pracy.

CZYM SIĘ KIEROWAĆ?

Przy wyborze studiów należy kierować się przede wszystkim tym, co sam lubisz robić i w czym jesteś dobry. Wszelkiego rodzaju moda na określone kierunki szybko przeminie, a twoi znajomi czy rodzina nie będę musieli później zdawać za ciebie egzaminów i uczyć się do po raz kolejny tego, co nie przynosi ci satysfakcji. Zastanów się jakiego rodzaju przedmioty, których uczyłeś się w szkole, przynosiły ci satysfakcję i chęci do nauki, a jakiego rodzaju były dla ciebie utrapieniem i ciągłą walką. To przynajmniej pozwoli ci na ukierunkowanie swoich umiejętności pod względem rodzaju – czy jesteś bardziej ścisłowcem czy humanistą, a może interesują cię jednak nauki społeczne. Zacznij jak najwięcej dowiadywać się na temat kierunków jakie cię interesują. Dowiedz się czym zajmują się zawodowo osoby po określonych kierunkach – to na pewno pozwoli ci na weryfikację tego czy chcesz się zajmować określoną dziedziną czy jednak nie.

WYBÓR UCZELNI

Jakie studia wybrać
To, zaraz po wyborze kierunku studiów, drugo bardzo ważny wybór. Gdzie najlepiej studiować? Zastanów się przede wszystkim jakie możliwości daje miejsce i uczelnia, nad którą się zastanawiasz. Większe miasta charakteryzują się na przykład większymi możliwościami zatrudnienia i rozwoju, ale są oczywiście o wiele droższe. Jest wiele możliwości aby dowiedzieć się jaka uczelnia jest dla ciebie najlepsza. Przede wszystkim – dni otwarte. Dowiesz się tam wielu rzeczy na temat funkcjonowania samej uczelni, jej oferty edukacyjnej, a także poznasz atmosferę jaka tam panuje. Będziesz miał przede wszystkim okazję porozmawiania ze studentami, jak również absolwentami i osobami mającymi podobne wątpliwości do twoich.

JAKIE STUDIA WYBRAĆ – TEST

Na stronach internetowych zajmujących się tematyką edukacji, będziesz mógł znaleźć mnóstwo testów, które sprawdzą twoje umiejętności i określą zakres twoich predyspozycji. Oferują to strony różnorodnych uczelni, a także profesjonalne doradztwo zawodowe. Dodatkowo właśnie na dniach otwartych różnorodnych uczelni będziesz miał możliwość konsultacji z doradcą zawodowym i edukacyjnym, który za pomocą jednego testu sprawdzi w jakie strony powinieneś pójść w dalszej edukacji. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Jeżeli czujesz, że jesteś lepszy w czymś innym i właśnie inna dziedzina bardziej cię interesuje, to nie zawierzaj takiemu testowi w 100%. Jednak na pewno bardzo ciekawym punktem odniesienia jest skorzystanie z takiej możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here