Jakość w motoryzacji

Branża motoryzacyjna jest bardzo specyficzna i wszelkie regulacje, które jej dotyczą mają duży wpływ na życie przeciętnego człowieka. Zapewnienie odpowiedniej jakości pojazdów przekłada się na poziom bezpieczeństwa na drogach. Jakość jest także czynnikiem, który zwiększa konkurencyjność marki wobec innych firm posiadających podobną ofertę. Nic dziwnego, że przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniem, składaniem, a nawet serwisowaniem samochodów starają się dbać o jakość.

Norma ISO 9001 podstawą zarządzania jakością

Skuteczne zarządzanie jakością jest niezbędne w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Niezwykle pomocne w tej kwestii jest prowadzenie certyfikacji ISO 9001. Działając zgodnie z przepisami tej normy można podnieść efektywność wszelkich procesów oraz uporządkować strukturę firmy i zależności między poszczególnymi działami i stanowiskami, co znacznie ułatwia zarządzanie. Wprowadzenie certyfikowanego systemu zarządzania jakością daje też korzyści finansowe, ponieważ dzięki niemu możemy jednocześnie obniżyć koszty i zwiększyć przychody firmy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że organizacje posiadające certyfikat ISO 9001 cieszą się dużym zaufaniem klientów oraz partnerów biznesowych i mają prestiżową pozycję na arenie międzynarodowej. Jest to norma uniwersalna, którą można zaimplementować w każdego rodzaju przedsiębiorstwie. W branży motoryzacyjnej jest ona bazą systemu zarządzania jakością, który jest uzupełniony przez specyfikację techniczną IATF 16949.

Standard jakości w branży motoryzacyjnej

IATF 16949 to specyfikacja techniczna, która niedawno stała się następcą obowiązującego przez lata ISO TS 16949. Standard ten jest kompatybilny z systemem zarządzania jakością zgodnego z normą ISO 9001. Nowa specyfikacja jest przeznaczona dla wszelkiego rodzaju podmiotów rynku motoryzacyjnego. Normę tą wdrażają zarówno firmy zajmujące się projektowaniem pojazdów, jak i produkcją części samochodowych, czy składaniem  oraz serwisowaniem aut. Szczegółowe informacje o aktualnym zakresie IATF 16949 można uzyskać podczas szkolenia: https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/motoryzacja-iatf-16949/wymagania-iatf-16949-2016/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here