Od stycznia 2018 roku dla mikro przedsiębiorców wejdą w życie nowe wymogi Ministerstwa Finansów podyktowane przepisami z ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649) dotyczące kontroli skarbowej w przedsiębiorstwach. Chodzi tu o wprowadzenie elektronicznej kontroli czyli comiesięcznego wysyłania do Urzędów Skarbowych złożonego jednolicie pliku tj. JPK w formie elektronicznej. Zmiany są wprowadzane od 1 lipca 2016 r., kiedy to duże podmioty zostały zobowiązane do generowania deklaracji JPK. Dla średnich i małych przedsiębiorstw e-deklaracje obowiązują od stycznia 2017 roku, a w następnym roku przyjdzie czas na mikro firmy.

Ogólnie mówiąc Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem wszystkich danych w odpowiednim formacie (XML) wysłanym do Urzędu Skarbowego w określonym czasie tj. do każdego 25-go dnia miesiąca.

Przy obowiązku tworzenia i wysyłania JPK program do fakturowania okazuje się bardzo pomocny. Firma Maga-Tech w swoich dwóch wiodących programach Faktura Small Business stworzyła dodatkowe moduły pozwalające takie wymogi spełniać. Dodana funkcja w aplikacji pozwoli szybko i bez problemów stworzyć JPK.

W programie Faktura Small Business jest możliwość wystawienia JPK_FA tj. pliku kontrolnego zawierającego faktury sprzedażowe VAT oraz JPK_VAT tj. pliku, który będzie zawierał zestawienie faktur sprzedaży VAT. W przyszłości ma pojawić się także struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego dla paragonów, ale Ministerstwo Finansów jeszcze nie sprecyzowało dokładnie kiedy. W programie magazynowym Faktura Small Business HANDEL można dodatkowo wygenerować JPK_MAG, w skład którego wchodzą dokumenty magazynowe WZ i PZ.

W programach Faktura Small Business tworzenie JPK jest dziecinnie proste bo wszystko robi za nas aplikacja. Po stronie użytkownika zostaje tylko kilka kliknięć myszką.

Głównym zadaniem JPK jest skrócenie czasu kontroli i bariery w przekazywaniu danych drogą elektroniczną, a co za tym idzie zmniejszenie jej uciążliwości oraz zminimalizowanie kosztów. Przekazywanie JPK Urzędom Skarbowym będzie odbywało się jedynie na zasadzie czynności sprawdzających ale bez zbędnych wizyt u podatnika. Jednak najważniejszym celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest skrócenie czasu kontroli podatkowej oraz poprawa jej wyników. System ten pozwoli urzędnikom przede wszystkim na szybkie znalezienie tzw. pustych faktur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here