Popularność kantorów internetowych konsekwentnie rośnie. Kilka lat temu (a pamiętajmy, że ten trend stale wzrasta), suma obrotów e-kantorów wyniosła 1/5 sumy obrotów kantorów stacjonarnych. I choć na pierwszy rzut oka jest to dość mało, to jednak po przeanalizowaniu szybkości wzrostu i rozmiaru rynku kantorów stacjonarnych, liczby te faktycznie mogą wcisnąć w fotel.

Czy 20 procent to dużo?

Wg portalu StrefaWalut.pl kantory internetowe wymieniają 20% tego co ich tradycyjne odpowiedniki, więcej można przeczytać w artykule pt. Obrót na rynku kantorów internetowych konsekwentnie rośnie.

Czy jest to dużo? Na pierwszy rzut oka nie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że w 2014 roku obroty wszystkich kantorów internetowych wyniosły 20 – 25 miliardów złotych, kwota ta faktycznie robi duże wrażenie. Przypomnijmy, że suma obrotów wcale nie oznacza, że takie były zyski e-kantorów. Oznacza ona, że taka była suma wszystkich transakcji, które za ich pośrednictwem były przeprowadzone.

Dlaczego wybieramy e-kantory?

Rosnąca popularność e-kantorów jest związana z kilkoma istotnymi czynnikami.

1. E-kantory są rozwiązaniem korzystniejszym z punktu widzenia przedsiębiorców. To dzięki nim mogą oni szybko przekonwertować walutę i otrzymać stosowną kwotę na dedykowany rachunek bankowy.

2. Niska cena transakcji – każdy e-kantor, podobnie zresztą jak podmioty stacjonarne, pobiera stosowną opłatę transakcyjną. Jednak w przypadku e-kantorów jest ona znacznie mniejsza (np obniżona o spread). Więcej na ten temat można przeczytać na https://spred.pl/banki

Kto generuje największe zyski?

Obrót e-kantorów wcale nie jest podzielony równo pomiędzy poszczególnych graczy. Jak można doczytać na stronie https://strefawalut.pl/kantory-obrot-na-rynku-kantorow-internetowych-konsekwentnie-rosnie-361 największym graczem jest Cinkciarz.pl. Po nim kolejne miejsca zajmują InternetowyKantor.pl oraz Walutomat.pl, Ci trzej gracze stanowią aż 80 procent całego rynku.

Czy ta tendencja się utrzyma? Biorąc pod uwagę dane z spred.pl raczej nie. Zwłaszcza, że w przełożeniu na np 1000 dolarową transakcję, e-kantory pozwolą nam zaoszczędzić (w porównaniu z bankami) nawet i prawie 200 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here