Kiedy na emeryturę

Czujesz, że to już czas, aby przejść na emeryturę? Wypalasz się zawodowo i nie jesteś w stanie pracować na tych samych obrotach, co wcześniej? A może myślisz perspektywicznie i zastanawiasz się nad przejściem na wcześniejszą emeryturę? Odpowiemy zatem na pytanie kiedy na emeryturę warto a kiedy nie warto przechodzić.
Niższy wiek emerytalny stał się już obowiązujący. Na emeryturę mogą przechodzić kobiety, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni mający co najmniej 65 lat. Okazuje się, że najkorzystniejszym miesiącem na złożenie wniosku jest lipiec i sierpień. Dlaczego? Zbiegają się wtedy dwie korzystne waloryzacje składek. Jest tak wiele czynników, jakie należy brać pod uwagę przy obliczaniu emerytury dla konkretnej osoby, że nie ma prostej odpowiedzi, co się komu najbardziej opłaca.
Można w tym wypadku podać za przykład nauczyciela, który będzie chciał przejść na emeryturę z końcem roku szkolnego. Mamy też grupę pracowników urzędów państwowych, którzy chcą czekać z przejściem na emeryturę do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, bo nabędą wtedy prawo do tzw. trzynastki i z ich punktu widzenia jest to istotny element wynagrodzenia. Jeszcze inaczej na pewno będzie wyglądać sytuacja w wypadku osoby, która po przejściu na emeryturę dostanie kolejne oferty pracy.

Kiedy na emeryturę
NAJLEPSZY CZAS NA SKŁADANIE WNIOSKU

Szanse na kontynuowanie zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego są obecnie dużo większe, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Zarówno przez osoby, które przejdą na świadczenie, jak i te, które zdecydują o odroczeniu tej decyzji. Ważne, aby każdy był w stanie przygotować sobie wszelkie „za i przeciw” związane z podjęciem tej decyzji.

Dłuższa aktywność zawodowa powoduje, że rośnie kwota składek zapisywanych na kontach emerytalnych w ZUS. Maleje też wskaźnik dalszego trwania życia, przez który dzielony jest zebrany kapitał. To dlatego każdy rok dłuższej pracy daje podwyżkę wysokości emerytury o średnio 8 proc. Każdy z ubezpieczonych musi jednak sobie indywidualnie przeliczyć, co jest dla niego najkorzystniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here