Kreatywność – jak ją w sobie odnaleźć?

Za kreatywność odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu i jest ściśle powiązana z wyobraźnią, intuicją, czy zdolnościami, które nabywamy w ciągu życia. Na co dzień mamy tyle obowiązków i stresu, że często zapominamy o tym, by pobudzać stale naszą kreatywność. Jest to jednak bardzo ważne, aby o to zadbać – każdy z nas posiada pewne zdolności i powinien je pielęgnować oraz rozwijać. W jaki sposób możemy zatem uruchomić odpowiednie obszary naszego mózgu?

Obcujmy z innymi ludźmi

Łatwo można zauważyć, że przebywanie wśród ludzi ma na nas duży wpływ. Nie zamykamy się w sobie, możemy wyrzucić z siebie wszelkie emocje, zainspirować się czyimiś doświadczeniami lub poznać coś zupełnie nowego. Człowiek jest przecież stworzony do tego, żeby obcować z pozostałymi ludźmi. Dlaczego? Ponieważ czyjeś spojrzenie na świat czy dany problem z zupełnie innej perspektywy niż nasza może okazać się inspirujące  i dużo ciekawsze od naszego.

Od innych ludzi możemy wiele się nauczyć, pamiętajmy jednak by w relacjach międzyludzkich zachować pewien dystans i zadawać się wyłącznie z tymi osobami, które mogą wnieść coś pozytywnego w nasze życie i korzystnie na nas wpłynąć. Starajmy się odcinać od ludzi, którzy nas demotywują i sprawiają, że czujemy się przez nich gorzej.

Warto zaryzykować i zmieniać swoje życie

Jeśli zależy nam na tym, aby stale pobudzać swoją kreatywność, musimy wiedzieć, że konieczne są nam do tego bodźce z zewnątrz. Wiele osób ma jednak problem z wyjściem poza własną strefę komfortu – lubimy to, co jest nam dobrze znane, boimy się zmian i nie chcemy ryzykować, obawiając się, że wszystko stracimy.

Nie na darmo jednak mówi się, że kto nie ryzykuje, ten nie żyje. Aby się rozwijać, musimy zmieniać stan rzeczy i doświadczać wielu nowych sytuacji. Jeśli będziemy stale wykonywać te same czynności, jeździć w te same miejsca, kupować takie same ubrania i wyglądać tak samo nie ma szans, aby nasza kreatywność była stale pobudzana i rozwijana.

Warto czerpać radość z nowych doświadczeń, przed nami ukazują się zupełnie nowe możliwości, które mogą się okazać bardzo interesujące oraz inspirujące. Nie bójmy się więc ryzykować, oczywiście w granicach rozsądku. Może się też okazać, że nasze w naszym nowym obliczu będziemy czuć się o wiele lepiej.

Czytanie i pisanie pobudza kreatywność

Mało kto wie, że tak proste czynności mogą sprawić, że nasz mózg będzie pracował o wiele wydajniej, a my z łatwością osiągniemy wyznaczone przez nas cele. W dzisiejszych czasach ciężko nam oderwać się od nowoczesnych technologii, zamiast wybierać tradycyjne formy książek, kupujemy e-czytniki, a pisanie na komputerze zastąpiło pisanie ręczne.

Warto jednak od czasu do czasu powrócić do tradycji i pobudzić naszą kreatywność – takie formy czytania oraz pisania dostarczą nam wiele emocji, rozwiną, pozwolą doskonalić nabyte już umiejętności, a także zainspirują do dalszego działania. Nie trzeba także mówić o wzbogaceniu naszego słownictwa oraz rozwijaniu wyobraźni podczas czytania, oraz pisania.

Czujmy się komfortowo w naszym domu

Wiele osób nie zwraca uwagi na to, w jaki sposób ułożone są meble, jak działa na nas kolor ścian oraz jak ogólnie czujemy się w swoich wnętrzach. Okazuje się jednak, że może to mieć bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia psychicznego, warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Jeśli nasza kreatywność została uśpiona, a we własnym domu nie do końca czujemy się tak, jak byśmy chcieli warto wprowadzić kilka zmian:

  • Niekiedy wystarczy jedynie zmienić położenie niektórych mebli i okazuje się, że o wiele lepiej czujemy się w danym pomieszczeniu. Teoretycznie takie przemeblowanie powinniśmy organizować raz na jakiś czas i nie warto przyzwyczajać się do danego stanu rzeczy.
  • Dobrze jest zmienić przede wszystkim miejsce naszego łóżka. Sen jest niezwykle ważną częścią naszego życia, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy wysypiali się i czuli we własnym łóżku bardzo komfortowo. Zmieniając jego położenie, możemy odkryć całkiem nowe doznania, które pobudzą naszą kreatywność.
  • Dodajmy w pomieszczeniu kilka akcesoriów: mogą to być ozdobne pudełka, świeże kwiaty, figurki czy elementy bardziej praktyczne, pamiętajmy jednak by ich ilość nas nie przytłaczała. Często okazuje się, że kilka dodatkowych, kolorowych elementów zmienia nasze spojrzenie i pozwala myśleć w zupełnie inny sposób.

Istotne jest także to, aby w domu panowała czystość. Nic tak nie zakłóca pracy naszego mózgu i kreatywnego myślenia, jak bałagan. Jeśli w pomieszczeniu panuje lad i porządek, w naszej głowie także króluje harmonia i przestrzeń do kreatywnego myślenia.

Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na nasza sylwetkę, ale także na pracę mózgu, a co za tym idzie – pobudza kreatywność. Obojętnie czy uczęszczamy na zajęcia, czy wykonujemy ją we własnym zakresie, niezależnie od tego, czy jest to ciężki trening, czy lekkie rozciąganie nasze ciało i nasz umysł potrzebują jakiegokolwiek ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here