Mikrorachunek podatkowy – co trzeba o nim wiedzieć?

0
1635

Wielkimi krokami zbliża się Nowy Rok. Okres ten to zwykle czas refleksji, analizy własnego życia i ustanawiania nowych celów na przyszłe 365 dni. Jest to również czas zapoznawania się ze zmianami w prawie. Jak to zwykle w styczniu bywa, musimy zaznajomić się z nowymi regulacjami podatkowymi. Dużą zmianą będzie sposób rozliczania podatków PIT, CIT i VAT. W roku 2020 każdy płatnik i podatnik powinien posiadać swój własny mikrorachunek podatkowy.

Czym właściwie jest mikrorachunek? Otóż jest to nic innego jak indywidualny rachunek bankowy, na który będzie się płaciło podatki do Urzędu Skarbowego. Każdy podatnik i płatnik może sobie wygenerować lub w dowolnym momencie sprawdzić numer swojego rachunku na stronie internetowej podatki.gov.pl. Osoby fizyczne generują go poprzez podanie na stronie swojego numeru PESEL, osoby prowadzące działalność gospodarczą podają w tym miejscu numer NIP. Należy zachować szczególną ostrożność i podać prawidłowe numery, ponieważ to my odpowiadamy za poprawność wygenerowanego rachunku.

Mikrorachunek podatkowy ma wiele zalet. Po pierwsze dzięki niemu możemy łatwo, szybko i wygodnie zapłacić podatki. Płacąc PIT, CIT i VAT nie musimy robić oddzielnych przelewów. Nie będziemy również szukać na stronach urzędu numeru kont do poszczególnych wpłat. Wystarczy nam tylko to jedno konto. Po drugie będziemy posługiwać się tym samym rachunkiem nawet, gdy zmienimy miejsce zamieszkania. Po trzecie Urząd Skarbowy będzie mógł sprawniej rozliczyć nasze podatki. Dzięki temu będzie można szybciej uzyskać informację o niezaleganiu z podatkami.

Chociaż do końca 2019 r. każdy powinien wygenerować swój mikrorachunek, to jednak bardzo mało osób o tym wie. Warto poinformować członków naszych rodzin oraz znajomych o nowym obowiązku. Oszczędzimy im dzięki temu problemów. Poinformowani będą wiedzieli jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym i nie będą tracić czasu i nerwów na samodzielne pozyskiwanie wiedzy w tym temacie. Sprawy związane z podatkami należy rozwiązywać dokładnie i sprawnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here