Jak powinien wyglądać pierwszy biznes? Czy powinien zajmować się tym, czym rzeczywiście chcesz się zajmować docelowo czy jedynie być biznesem na próbę? Jak otworzyć pierwszy biznes? Od czego zacząć i czym się zająć? W pojedynkę czy może od razu spółka?
Na pewno jeśli myślałeś o swoim pierwszym biznesie to właśnie te pytania zadawałeś sobie na samym początku. Postaramy nie tylko na nie odpowiedzieć, ale także podać kilka bardzo cennych wskazówek, które pomogą każdemu laikowi w otworzeniu swojego pierwszego biznesu.
Kiedy najlepiej zacząć?
Zacznij wtedy, kiedy… będziesz miał pomysł! Nie ma żadnego określonego dobrego lub złego czasu na otwarcie swojego pierwszego biznesu. Ważny jest pomysł, chęci – i to jest właśnie połowa sukcesu. Druga połowa to umiejętności. Zacznij wtedy, kiedy będziesz czuł, że rzeczywiście umiesz robić tę rzecz, którą zamierzasz wykonywać, że rzeczywiście jesteś w tym dobry. Jeśli będziesz miał tę pewność, unikniesz na początku nieprzyjemności i dyskomfortu, a także staniesz się bardziej pewny w swoim działaniach.
Zacznij jako freelancer!
Freelancer to osoba, która pracuje bez etatu, wykonując jedynie prace na zlecenie. Najczęściej pracuje zdalnie, z własnego domu. Często nie prowadzi także własnej działalności gospodarczej. Dlatego przed rozpoczęciem pierwszego biznesu popracuj chwilę właśnie w takiej formie. Przede wszystkim, podszkolisz lub nauczysz się warsztatu, w którym miałby specjalizować się twój biznes. Po drugie, poznasz mechanizmu funkcjonujące na rynku w obszarze tej dziedziny. Po trzecie, zmierzysz się z kontaktem z klientem. A co najważniejsze, przekonasz się czy na pewno to, co chcesz robić jest dla ciebie.

W pojedynkę czy w zespole?
Zastanów się jak ma wyglądać twój pierwszy biznes – czy wolisz realizować go sam czy jednak od początku tworzyć zespół. Jeśli to pierwsze to pozostaje ci dokładnie określić cele, a także budżet jakiego się spodziewasz, czas na realizację i ewentualne koszty z tytułu posiadania czy otwierania biznesu. W drugim zaś przypadku kwestia staje się bardziej skomplikowana, ponieważ najważniejszy jest dobór odpowiedniego teamu. Zakładając pierwszy biznes lepiej budować zespół z osób, których możliwości i umiejętności znasz i którzy nie są ci obcy. Powinieneś na początek ustalić główne cele zespołu, a także budżet. Następnie bardzo ważną kwestią jest podział obowiązków. Tu właśnie przyda się twoja wiedza na temat określonych ludzi, ponieważ każdy z nich będzie miał inne predyspozycje i umiejętności, co do zajmowania danego stanowiska. Spisz zatem plan działania i co jest najważniejsze, zacznij i utrzymaj dobrą atmosferę! Ma ona niezwykle ważne znaczenie, nie tylko w przypadku samopoczucia twojego zespołu, ale także zdecydowanie wpływa na poprawę jakości i wydajności pracy.
Pierwszy biznes może być także okazją dla ciebie dla założenia tzw. biznesu na próbę. Nie musi on wcale być związany z tym, czym docelowo chciałbyś się zająć, ale na przykład z tym, czym zajmujesz się w chwili obecnej i w czym jesteś dobry. Zobaczysz jak działają mechanizmy tworzenia biznesu, dzięki czemu efektywnej wystartujesz na rynku.