Przed sprzedaniem domu, mieszkania czy działki należy odpowiednio zaplanować rozliczenie podatku od odpłatnego zbycia nieruchomości. Bez przeliczenia obciążeń i to koniecznie przed podpisaniem aktu notarialnego i umowy przedwstępnej możemy stać się zakładnikiem niekorzystnych przepisów podatkowych. Zdarza się, że sprzedając mieszkanie o wartości 400.000 zł, do zapłaty jest aż 76.000 zł podatku. W Polsce podatków nie nalicza Urząd Skarbowy, ale sam podatnik. Jeżeli zatem dowiemy się o obciążeniach podatkowych z opóźnieniem, to do zapłaty dojdą jeszcze odsetki za zaległości podatkowe.
JAK UNIKNĄĆ PODATKU OD SPRZEDAŻY DZIAŁKI?
Sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat podatkowych od daty nabycia nieruchomości nie podlega zgodnie z ustawą opodatkowaniu. Zatem w uproszczeniu, w roku 2014 bez podatku można sprzedać nieruchomości nabyte w roku 2008 i latach wcześniejszych. Z kolei w roku 2015 bez podatku można sprzedać nieruchomości nabyte w roku 2009 i latach wcześniejszych. W roku 2017 natomiast można sprzedać bez podatku dochodowego nieruchomości nabyte w roku 2011 i latach wcześniejszych.
Drugim sposobem jest odejmowanie kosztów, jakie ponieśliśmy na nabycie tej nieruchomości, od dzisiejszej ceny sprzedaży. Od tak obliczonego dochodu do zapłaty jest 19% podatku. Jeżeli jednak dochód jest duży, to zapłacenie kilkudziesięciu, czy kilkuset tysięcy podatku może skutecznie zniechęcić od sprzedaży i zachęcić z kolei do oczekiwania na upływ okresu 5 letniego opisanego powyżej.
Bardzo ważnym spostrzeżeniem jest jednak fakt, że sposoby legalnego ominięcia podatku dotyczą tylko osób sprzedających nieruchomości będące w ich majątku osobistym. Jeżeli ktoś handluje nieruchomościami w ramach działalności gospodarczej, to nie może liczyć automatycznie na powyższe korzystne przepisy. To samo dotyczy sytuacji, gdy nieruchomość znajduje się w ewidencji środków trwałych w ramach działalności gospodarczej. Warto zatem udać się na konsultacje do doradcy podatkowego. Koniecznie należy to przeanalizować przed umową przedwstępną sprzedaży. Zostawianie spraw podatkowych na później może nas narazić na znaczne straty finansowe.
ZALEŻY O JAKIEJ DZIAŁCE MOWA
Jeśli umowa notarialna kupna była zawarta przed 1 styczna 2007 r., należy wtedy zapłacić 10 proc. od przychodu ze sprzedaży, czyli ceny uzyskanej za działkę pomniejszonej o ewentualne koszty transakcji, np. prowizję pośrednika. Można skorzystać ze zwolnienia z tego podatku, jeśli w ciągu dwóch lat od dnia tej transakcji wyda się pieniądze ze sprzedaży na cele mieszkaniowe, czyli na przykład budowę domu, kupno mieszkania, generalny remont. Jeśli na taki cel zostanie wydana tylko część pieniędzy, to tylko ta część będzie objęta zwolnieniem z 10-procentowego podatku. Aby skorzystać z tego zwolnienia, należy powiadomić o tym w ciągu 14 dni od daty sprzedaży Urząd Skarbowy i złożyć stosowny wniosek.