Praca dla farmaceuty

Aby uzyskać tytuł farmaceuty należy najpierw ukończyć pięcioletnie studia magisterskie. Innym zawodem jest technik farmaceutyczny, na którego trzeba się uczyć krócej, ale też ma ograniczone kompetencje. By zostać farmaceutą należy mieć tytuł magistra farmacji i odbyty staż w jednej z aptek, firm farmaceutycznych lub laboratoriów. Zawód ten wymaga ogromnej dozy wiedzy, jak i doświadczenia, ponieważ łączy się on z bezpośrednim kontaktem z potencjalnie chorym. Wymaga on również pewnych predyspozycji zdrowotnych, na przykład braku alergii skórnych. Aby pracować w aptece należy też posiadać książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych.

PRACA DLA FARMACEUTY – JAK WYGLĄDA I Z CZYM SIĘ WIĄŻE

Praca dla farmaceuty
Farmaceuta to przede wszystkim nie tylko sprzedawca. Choć z pozoru praca może wyglądać na prostą i właściwie niczym nie różnić się od pracy pani za ladą ze sklepu monopolowego, to jednak doza doświadczenia, wiedzy, a przede wszystkim umiejętności znacznie przekracza możliwości każdego, przeciętnego człowieka. Farmaceuta musi przede wszystkim posiadać wiedzę dotyczącą leczenia, czyli jest kimś między lekarzem, a sprzedawcą. Musi doradzić pacjentowi, a więc znać absolutnie wszystkie właściwości danego leku, jego skład, a przy tym wpływ na organizm, by móc odpowiednio polecić go pacjentowi. Farmaceuci pracują też w firmach produkujących leki, w laboratoriach i hurtowniach farmaceutycznych, gdzie są produkowane i rozsyłane lekarstwa do aptek. Farmaceuta zatem to nie tylko sprzedawca, ale także wytwórca leków, jak również kosmetyków. Farmaceuta musi być wysokiej klasy profesjonalistą, umieć rozmawiać z klientem rzeczowo i fachowo, być cierpliwy. Wybierając ten zawód należy jednak mieć pod uwagę fakt, że najczęstszymi bywalcami w aptekach są ludzie schorowani i starsi.

KAREIERA FARMACEUTY

Początkowo farmaceuta musi oczywiście skończyć pięcioletnie jednolite magisterskie studia farmacji, które nie należą do najłatwiejszych. Opanowuje on tam wiedzę z zakresu nie tylko chemii, ale również fizyki, która jest jej nieodłączną dziedziną oraz bardzo szczegółowo uczy się o przebiegu wszelkich chorób oraz sposobie ich leczenia. Poznaje także szczegółowo anatomię i fizjologię człowieka. Początkujący farmaceuci w aptece mogą liczyć na zarobki 1,5-2 tysięcy złotych. Mają też ciekawe możliwości awansu na kierownika apteki, gdzie ich zarobki to już od 4 tysięcy złotych w górę. W firmach farmaceutycznych i laboratoriach ich zarobki to od około 4 tysięcy złotych wzwyż.

WYNAGORDZENIA Z RACJI WYKONYWANIA PRACY JAKO FAMACEUTA

Oczywiście ta kwestia może wydawać się sporna, ponieważ zależy ona od miejsca w jakim pracuje farmaceuta, a także doświadczenia na stanowisku i kompetencji związanej z wykonywanym zawodem. Standardowo jednak przeciętny farmaceuta pracujący w aptece zarabia około 3000 złotych netto. Stawki te oczywiście są wyższe w pracy w laboratorium lub koncernach farmaceutycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here