Praca w finansach

Szukając miejsce dla siebie na rynku pracy, warto na początku szczegółowo przeanalizować trendy panujące w gospodarce. Praca finanse / księgowość uchodzi za bardzo dobrze płatną, która daje również szanse na rozwój i zdobycie wysokiej pozycji społecznej.

Branża ta przykuwa uwagę ludzi młodych, którzy stają przed wyborem dalszej ścieżki edukacji po uzyskaniu egzaminu dojrzałości. Specjaliści od finansów nie mają prawa narzekać na zainteresowanie swoimi umiejętnościami. Praca czeka na nich zarówno w małych przedsiębiorstwach, jak i w największych światowych korporacjach mających swoje siedziby w Polsce.

Aby zostać dobrym finansistą trzeba posiadać pewne predyspozycje. Tak zwany analityczny umysł, zamiłowanie do liczb na pewno ułatwią drogę awansu i rozwoju. Nie bez znaczenia jest też wiedza ekonomiczna oraz smykałka do języków obcych. Polskie szkolnictwo wyższe ma do zaproponowania kilka kierunków pozwalających na rozwijanie się w sferze finansów. Najpopularniejszym kierunkiem są na chwilę obecną finanse i rachunkowość. Dzięki niemu można nabyć zaawansowaną wiedzę z zakresu księgowości. Wartościowymi kierunkami są również ekonomia oraz ekonometria. Absolwenci tych kierunków bez trudu znajdują zatrudnienie w biurach rachunkowych oraz działach księgowych. Księgowa w dobie stale zmieniających się przepisów podatkowych ma niemalże pewne zatrudnienie na rynku pracy.

Osoby specjalizujące się w przeprowadzaniu audytów mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. Firmy audytowe zajmują się przede wszystkim przeprowadzeniem kontroli oraz wystawianiu wiarygodnych ocen sposobu organizacji, prowadzenia przedsiębiorstwa. Doświadczony audytor posiada wiedzę, dzięki której bez trudu wskaże sektory przedsiębiorstwa, które mogą stać się jeszcze wydajniejsze niż do tej pory.

Kolejną sferą należącą do finansów jest sektor ubezpieczeń. To niezwykle szeroka i rozbudowana dziedzina, w której odnajdą się na przykład rzeczoznawcy oraz doradcy ubezpieczeniowi. Praca w ubezpieczeniach wymaga nie tylko doskonałej znajomości fachowych zagadnień, ale również umiejętności zaskarbiania sobie zaufania oraz sympatii ze strony potencjalnych klientów. Zarobki w ubezpieczeniach uzależnione są w dużej mierze od wyników sprzedażowych. Panuje tutaj spora rywalizacja, dlatego jest to branża przeznaczona dla osób odpornych na stres.

Karierę w finansach można zrobić również wybierając kierunek – analityka finansowa. Jak nazwa kierunku wskazuje, specjalista z tej dziedziny odpowiedzialny jest za przygotowanie fachowych analiz wykonywanych na podstawie otrzymanych danych finansowych. Do głównych zadań analityka finansowego należy na przykład sporządzanie budżetu, ocena rentowności określonych działań biznesowych. Do jego kluczowych zadań jest tworzenie długofalowej strategii finansowej.

Dochodową działalnością jest praca przy obrocie papierami finansowymi. Doradztwo inwestycyjne wymaga strategicznego myślenia oraz dobrego kontaktu ze swoimi klientami. Głównym celem doradcy inwestycyjnego jest maksymalizowanie zysków. Doświadczony specjalista z tej dziedziny może liczyć na wynagrodzenie znacznie przekraczającą średnią krajową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here