Ośrodek regionalnych tradycji i smaków w województwie podkarpackim – Krosno. Mamy 2022 rok i chcemy podjąć pracę właśnie tutaj, a rynek – wbrew temu co wielu podejrzewało – nie przeżywa kryzysu. Jeszcze niedawno mówiło się, że pracodawcy będą redukowali liczbę swoich pracowników do absolutnego minimum, aby zmniejszyć koszty utrzymania lokalu i prowadzenia biznesu. Okazało się, że póki co jest wręcz przeciwnie – nowych ofert nie brakuje, a w dodatku są one na tyle różnorodne, że każdy, bez względu na wiek, poziom wykształcenia, umiejętności i predyspozycje, znajdzie idealne miejsce zatrudnienia dla siebie. Gdy przychodzi moment, w którym nasze poszukiwania pracy nie są tylko odległym planem, ale realnym działaniem, warto szukać ofert wszystkimi kanałami.
Wiele propozycji znajdziemy na stronach internetowych (np. gowork.pl, indeed.com, pracuj.pl), które niemal codziennie publikują coś nowego wartego uwagi. Jeśli znane nam strony internetowe nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, dobrym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z pomocy agencji pracy, która pełni funkcję łącznika pomiędzy pracodawcami a kandydatami. W samym Krośnie są trzy agencje pracy, a dodatkowej pomocy udziela Powiatowy Urząd Pracy.
Rynek pracy w Krośnie
Po wstępnym zorientowaniu się w tym co w tym momencie pracodawcy mają nam do zaoferowania, zauważamy że obecnie rynek pracy bardzo intensywnie poszukuje tzw. specjalistów. Przykładowo poszukiwany jest Specjalista ds. rekrutacji. Na tym stanowisku przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi 6300 złotych brutto, a zakres wymagań, które znajdujemy w ogłoszeniu, jest spójny z większością osób. Jest to między innymi skrupulatność, samodzielność, dobra znajomość języka polskiego i języka angielskiego, umiejętność posługiwania się komputerem i niezbędnymi dla określonego zawodu programami. Takie wymagania pracodawcy zdecydowanie powiększają grono osób, które odpowiedzą na ogłoszenie wysyłając swoje CV i list motywacyjny.
>> W serwisie https://www.gowork.pl/praca/krosno;l znajdziesz szeroki wybór ofert pracy w Krośnie
Zagłębienie się w pozostałe oferty pokazuje, że jest ogromne zapotrzebowanie na kasjerów w sieci sklepów Biedronka (około 3400 złotych brutto), pracowników magazynów (około 4000 złotych brutto) i wspomnianych już specjalistów. Na przykład na stanowisku specjalisty ds. rekrutacji zarobimy około 6300 złotych brutto, a jako specjalista obsługi klienta będzie to około 4700 złotych brutto. Kwoty są silnie zależne od tego w jakiej firmie pracujemy, a że w ogłoszeniach nie ma bezpośrednio podanych „widełek” naszych potencjalnych zarobków, warto na pierwszej rozmowie poruszyć ten temat z pracodawcą lub osobą wyznaczoną do tego, aby zajmowała się procesem rekrutacji. Dodatkowo, swoje oczekiwania finansowe należy poprzeć realnymi stawkami odpowiednimi dla naszego stanowiska – na przykład gdy kasjer w sklepie Żabka zwykle zarabia 3500 złotych brutto, my nie możemy oczekiwać na tym samym stanowisku 7000 złotych brutto. Bardzo często zdarza się, że już na pierwszym etapie rekrutacji, czyli na zagłębieniu się w curriculum vitae i oczekiwania finansowe, wielu kandydatów traci swoją szansę, bo nie zorientowali się jak prezentują się dochody na rynku pracy, właśnie na tym stanowisku, na które aplikują.
Zarobki w Krośnie uzależnione są – tak jak wspomnieliśmy – od stanowiska, które nas interesuje i któremu odpowiadamy, tego co potrafimy i jak szybko się uczymy. Ważną kwestią jest znajomość języków obcych. Najczęściej pracodawcy oczekują języka angielskiego i niemieckiego, rzadziej angielskiego i rosyjskiego. Posiadanie prawa jazdy również bardzo istotnie przyczynia się do naszej pozycji na liście kandydatów. Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli nie spełniamy wszystkich wymagań z listy, zawsze możemy spróbować swoich sił w procesie rekrutacji.
– Jan Kowalski wykazuje zainteresowanie pracą, do której potrzebna jest znajomość minimum dwóch języków obcych, bezproblemowe posługiwanie się pakietem Office, samodzielność, radzenie sobie w sytuacjach stresowych i posiadanie prawa jazdy kategorii B. Kowalskiemu do spełnienia całej listy wymagań brakuje jedynie posiadania prawa jazdy. Ma on jednak wiele innych wartościowych dla pracownika cech, takich jak skuteczność, punktualność, rzeczowość. Fakt, że Jan Kowalski brak uprawnień do poruszania się samochodem nadrabia innymi cechami, nie skreśla go z listy potencjalnych dobrych pracowników.
Praca w Krośnie to niezależnie od stanowiska nie tylko praca od 08:00 do 16:00, ale też ogromne możliwości rozwoju, satysfakcjonujące dochody, atrakcyjne koszty życia. Oferty pracy w Krośnie i ich ogromna różnorodność, to kolejna cecha, która przekonuje ludzi do spróbowania swoich sił w sercu województwa podkarpackiego. Zatrudnienie tutaj znajdziemy zarówno na stałe, jak i na krótki okres czasu, na przykład gdy w Krośnie jesteśmy tylko na pół roku. Choć każdy z nas poszukuje miejsca, w którym praca będzie dla niego czystą przyjemnością, niejednokrotnie wymaga to od nas ogromnych nakładów czasu i zaangażowania, aby ten cel zrealizować. Niewątpliwie warto próbować i przekonać się, że w Krośnie dla każdego jest miejsce.