prawo do błędu

Od stycznia 2020 roku weszło w życie nowe rozwiązanie, które dotyczy prawa do błędu przedsiębiorcy. Dotyczy ono przedsiębiorców, którzy dopiero co zaczynają swoją działalność gospodarczą. W tym artykule przekonasz się jakie winy zostają im darowane. Młodzi przedsiębiorcy dostali okazję, aby praktycznie bezboleśnie uczyć się na błędach. Sprawdź czy te rozwiązania dotyczą również Ciebie.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/prawo-do-bledu-przedsiebiorcy/

Kogo dotyczy prawo do błędu przedsiębiorcy?

Takiego prawa może skorzystać osoba która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą nie dłużej niż rok. Zasada ta obowiązuje przedsiębiorców którzy zarejestrowani są w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Jeżeli przeszłości posiadały z działalność gospodarczą, to takie prawo przysługuje ci po upływie 36 miesięcy od zawieszenia lub zamknięcia działalności.

W praktyce wygląda to jednak tak, że dzięki tym zasadom, młodzi przedsiębiorcy mają prawo do uniknięcia mandatu karnego lub administracyjnego i kary pieniężnej w przypadku kiedy przestaną naruszać przepisy oraz usuną skutki swoich działań lub też w przypadku gdy pisemnie obiecamy takie działania w wyznaczonym przez terminie.

Sprawa do błędów mogą skorzystać również osoby które są w trakcie postępowania mandatowego. W takim wypadku urzędnicy oceniają Czy osoba taka wywiązała się ze wcześniejszych zobowiązań, Jeśli to zrobiła kara za takie wykroczenie, skończy się tylko na pouczeniu.

O jakie błędy tutaj chodzi?

Chodzi tutaj o błędy związane z codziennym funkcjonowaniem działalności. Będą to na przykład błędy drobne takie jak brak ceny na produkcie lub też te poważniejsze, taki jak niewielki poślizg ze złożeniem raportu księgowego.

W jakim momencie nie unikniemy kary w przypadku prawa do błędu przedsiębiorcy

Takie działania nie udał nam na sucho, jeżeli wcześniej popełniliśmy takie samo wykroczenie. Podobnie będzie w przypadku rażącego naruszenia przepisów lub też działania, które mogłoby wywołać nieodwracalne skutki. Decyzję podejmie odpowiedni organ podatkowy lub też inny urząd.

Kary pieniężne czekają osoby, które naruszyły przepisy w okresie pierwszego roku swojej działalności, ale Sytuacja ta ciągnęła się po upływie tego czasu.

Rzecz jasna prawo do błędu nie będzie tyczyło się osób, które dostaną mandaty karne z tytułu złamania innych przepisów na przykład przepisów ruchu drogowego.

Zobacz też: http://www.ruszglowa.pl/technika-pomodoro/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here