Rozmowa kwalifikacyjna

Badania dowodzą, że rozmowa kwalifikacyjna to jedna z najbardziej stresujących sytuacji jaka ma miejsce w naszym życiu. Bardzo długą ją przeżywamy, a także długo się do niej przygotowujemy. Niekiedy jest ona czynnikiem pojawienia się stresu długotrwałego, który bardzo niszczycielsko wpływa na nasz organizm. W niniejszym artkule podamy przykład rozmowy kwalifikacyjnej, z omówieniem pytań, które mogą się podczas niej pojawić. Jeśli właśnie przygotowujesz się do podobnej rozmowy, a praca, którą chcesz dostać jest dla ciebie bardzo ważna, dowiedz się czego możesz się spodziewać i przygotuj się na ewentualne odpowiedzi.

1. OPOWIEDZ COŚ O SOBIE

To pytanie padnie NA PEWNO na każdego rodzaju rozmowie kwalifikacyjnej, nieważne o jaki rodzaj pracy będziemy się starać. Pracodawca chce na tej podstawie nie tylko dowiedzieć się o tobie czegoś więcej niż masz zapisane w CV, ale również dowiedzieć się w jaki sposób się wypowiadasz, czy twoja aparycja odpowiednio mu odpowiada. Przede wszystkim chodzi jednak o to, czy potrafisz się należycie przedstawić i nie jest to dla ciebie żaden problem – robisz to spontanicznie i bez większych problemów.

Tematy, które można poruszyć w ramach tego pytania to między innymi: gdzie studiowałeś, na jakim kierunku, które przedmioty uważasz za szczególnie przydatne, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, związek między Twoimi zainteresowaniami a umiejętnościami zawodowymi, mocne strony, które miałeś okazję zaobserwować i które mogą się przydać w tej pracy, odpowiedzialne funkcje, które pełnisz, kluby, organizacje, do których należysz.

Rozmowa kwalifikacyjna
2. POPRZEDNIA PRACA

Pracodawca z pewnością zada również takie pytanie. Pozwoli mu ono zweryfikować informacje podane w CV, a także dowiedzieć się z jakiego rodzaju pracownikiem ma do czynienia. Pracodawca będzie próbował dowiedzieć się jak najwięcej podczas twojej wypowiedzi, czyli na przykład twój stosunek do szefa, do miejsca pracy, do powierzanych ci obowiązków, a także do innych ludzi w firmie. Zastanów się zatem nad odpowiedziami jakie umiejętności były Ci potrzebne, za co byłeś odpowiedzialny, jakie maszyny i urządzenia obsługiwałeś, czy awansowałeś w tym okresie.

3. POWODY, DLA KTÓRYCH ZREZYGNOWAŁEŚ Z POPRZEDNIEJ PRACY

To jest bardzo ważne pytanie dla pracodawcy. Chce się on dowiedzieć jakiego rodzaju jesteś pracownikiem. Musisz tutaj skupić się głównie na rodzaju wykonywanej pracy, a nie na samej sytuacji, która miała miejsce w firmie. Zatem jeżeli była to praca niższego szczebla bez możliwości awansu, to właśnie wspomnij o tym, a nie o tym, że nie lubiłeś szefa. Najbardziej znane powody odejścia z pracy, które mogą być odpowiednią wymówką to: praca dorywcza (sezonowa), wygasł kontrakt, praca na część etatu, firma zakończyła działalność, zlikwidowano stanowisko, niewystarczające zarobki, praca wiązała się ze zbyt częstymi wyjazdami lub czas pracy był zbyt długi, zdecydowałeś się zmienić rodzaj pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here