Stopa bezrobocia w Polsce maleje od dłuższego czasu. Rynek pracy jest już w dużej mierze uzależniony od pracownika. W wyniku tego pracodawcy mają coraz większe problemy, aby znaleźć odpowiednią osobę do pracy. Kluczowe staje się nie tylko pozyskanie nowej kadry, ale także zmniejszenie rotacji już zatrudnionych pracowników. Właśnie dlatego skuteczna polityka personalna stała się obecnie tak ważnym zagadnieniem.

Zwiększenie efektywności rekrutacji

Poszukiwanie siły roboczej jest coraz droższe. Z tego względu wiele firm decyduje się wprowadzić controlling personalny również w procesie rekrutacji i selekcji pracowników. Pozwala to rozplanować, wybrać, a później ocenić różnego rodzaju źródła i formy poszukiwania nowej kadry. Dzięki temu można ograniczyć koszty przeznaczane na ten cel. Ponadto rekruter angażuje się jedynie w te metody, które faktycznie przynoszą zamierzony skutek. Może to pozytywnie wpłynąć na skrócenie czasu potrzebnego do pozyskania nowej osoby.

Cel: zatrzymać pracownika w firmie

Personel już dawno przestał być postrzegany w kategorii kosztów, jakie generuje. Wykwalifikowana kadra to przede wszystkim źródło przewagi konkurencyjnej oraz możliwość dalszego rozwoju firmy. Ważne jest to zwłaszcza dla firm zatrudniających doświadczonych specjalistów. Zastąpienie ich kimś innym jest wyjątkowo trudne. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę wysokie koszty rekrutacji – nie dziwi fakt, że pracodawcy coraz bardziej dbają o osoby już zatrudnione.

Priorytetem staje się bardziej efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi. Na znaczeniu zyskuje zwłaszcza skuteczny system motywacyjny. Ma on nie tylko skłonić do bardziej wydajnej pracy, ale także zachęcić zatrudnionych do pozostania w firmie dłużej. Co ciekawe – zapewnia to korzyści zarówno pracodawcy jak i pracownikowi. Tak jest również podczas planowania szkoleń. Z jednej strony pracownik zyskuje nowe umiejętności i podnosi swoją wartość na rynku pracy. Z drugiej – firma posiada specjalistów, których kompetencje będą wzrastały zgodnie z kierunkiem rozwoju przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here