pieniądze

Fragmenty tarczy antykryzysowej takie jak: Tarcza Finansowa PFR, zwolnienia ze składek ZUS, dofinansowanie na ochronę miejsc pracy – są to elementy, na które państwo przeznaczyło wiele miliardów złotych. Według najnowszych ustaleń wynika, że za pośrednictwem tarczy antykryzysowej oraz tarcz finansowej i pomocowej, państwo przekazało na wsparcie przedsiębiorców już 130,15 mld zł. Na czym polega ta pomoc? Na co została przeznaczona tak wielka kwota? Jakie są zadanie tarczy antykryzysowej? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/tarcza-finansowa-pfr/ 

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla firm oraz przedsiębiorców

Na pomoc dla przedsiębiorców zostało przeznaczone 212 miliardów zł. Jest to pakiet pomocy w walce ze skutkami COVID-19. Premier Polski Mateusz Morawiecki mówił: „Państwo Polskie zrobi wszystko, żeby pomóc pracownikom i pracodawcą. Nie zawaham się użyć środków budżetowych, żeby Polska przetrwała epidemie w najlepszy możliwy sposób”.

Pieniądze tarczy antykryzysowej zostaną podzielone na pięć filarów:

• Bezpieczeństwo pracowników 

• Finansowanie przedsiębiorców 

• Ochrona zdrowia 

• Wzmocnienie systemu finansowego p

• Program inwestycji publicznych

Na co została przeznaczona kwota z tarczy antykryzysowej?

Na liście wydatków możemy znaleźć między innymi:

  • 21,83 mld zł na zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za okres marzec – maj 2020 r. Odroczenia/rozłożenia na raty składek do ZUS, świadczenia postojowe,
  • 24,14 mld zł  na dofinansowania na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Do tego dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla MMŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego, mikropożyczki dla przedsiębiorców,
  • 60,31 mld zł na subwencje (Tarcza Finansowa PFR),
  • 23,82 mld zł na zabezpieczenie kredytów BGK,
  • 53 mln zł na wsparcie z ARP.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniała, że: Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom zawartym w tarczach byliśmy w stanie ochronić ok. 5 mln miejsc pracy. To bardzo istotna pomoc, która przynosi realne efekty’’. 

Jakie są zadania tarczy antykryzysowej? 

Tarcza Finansowa, a także pozostałe narzędzia mają zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, a także pomóc zachować płynność i ciągłość funkcjonowana. Takie działanie pozwala na zredukowanie kosztów pracy od 60% do 70%. Takie rozwiązanie jest  o wiele lepiej opłacalne, niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji. Z informacji podanej od Ministerstwa Rozwoju czytamy, że: „Jesteśmy w ciągłym w kontakcie z przedstawicielami branż, organizacji pracodawców, poszczególnych firm. Zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane i konsultowane. Rząd na bieżąco, elastycznie reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację”.

Zobacz też: http://www.czasabsolwenta.pl/wynajem-mieszkan-w-najwiekszych-miastach-w-polsce-ceny-za-mety-kwadratowy/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here