Wiedza na temat leczenia nie jest zarezerwowana jedynie dla lekarzy czy medyków. Coraz liczniejsze choroby uwidaczniają się nie tylko na poziomie pojedynczych pacjentów, ale na poziomie całych społeczeństw. Wiedza o zagrożeniach zdrowia w takim właśnie ujęciu jest nadal znikoma. Zatem czym można zajmować się kończąc studia na kierunku zdrowie publiczne? Właśnie wiedzą na temat chorób, zagrożeń i funkcjonowania społeczeństwa jako takiego. Zdrowie publiczne to nauka na temat wszelakiego rodzaju chorób cywilizacyjnych, a także przemian demograficznych, które codziennie dotykają miliony osób na całym świecie. Zastanów się zatem, możliwe, że ten kierunek jest właśnie dla ciebie.
ZDROWIE PUBLICZNE – CZY TO DOBRY WYBÓR?
Możliwość wyboru tego kierunku powinny rozważyć osoby, które zamierzają zdawać maturę z przedmiotów przyrodniczych, takich jak biologia, chemia, czy fizyka. Początkowo zatem powinieneś wybrać kierunek studiów, na który się wybierasz, a dopiero później dopasować do niego przedmioty zdawane na maturze. Może się zatem okazać, że nie uda ci się zdawać czegoś, co później będzie niezbędne przy procesie rekrutacji. Na pewno także dodatkowym atutem będzie umiejętność posługiwania się językami obcymi.
TEORIA A PRAKTYKA
Studenci pierwszego semestru poznają nie tylko wybraną przez siebie dziedzinę, ale także nowy sposób nauki, przyswajania wiedzy, uczestnictwa w zajęciach i w zasadzie nowego – studenckiego stylu życia. To wszystko sprawia, że już pierwsze tygodnie bywają przełomowe. Zakres wiedzy do zgłębienia jest ogromny, w grę wchodzą bowiem nie tylko przedmioty biologiczne i medyczne, ale także cały pakiet przedmiotów społecznych, takich jak socjologia, demografia, statystyka. Dodatkowo studenci uczęszczają na zajęcia z żywienia człowieka i epidemiologii.
KARIERA W SŁUŻBIE ZDROWIA
Kończąc studia na kierunku zdrowie publiczne otwiera się przed tobą masa innych dziedzin, w których możesz śmiało zacząć robić karierę. Możesz zajmować się: przemysłem farmaceutycznym; administracją państwową, samorządem terytorialnym; opieką zdrowotną; pomocą społeczną;.
Posługując się bardzo dużym uogólnieniem można stwierdzić, że medycyna wykorzystuje dane statystyczne do opracowywania procedur leczenia chorób, które zdarzają się pojedynczym pacjentom. Zdrowie publiczne zatem nie zajmuje się chorobą przyporządkowaną jedynie do jednostki, a nie skupia się na zbiorach chorób, które wynikają jedne z drugich. Z tego względu zdrowie publiczne łączy w sobie obszary z wielu nauk, takich jak socjologia, ekonomia czy psychologia społeczna, a jednocześnie łączy je z naukami medycznymi. Jest to kierunek, który na pewno można zaliczyć do jednego z bardziej przyszłościowych, a to ze względu na rozprzestrzenianie się i wzrost zachorowania na choroby cywilizacyjne, a także brak odpowiednich narzędzi do radzenia sobie z nimi.